fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZałamanie cen rzepaku; cena na Matif spadła o prawie 20 EUR/t

Załamanie cen rzepaku; cena na Matif spadła o prawie 20 EUR/t

Cena rzepaku na paryskim Matifie spadła wczoraj o 19,25 EUR/t do 585,5 EUR/t. Ma to związek ze spadkami cen ropy naftowej. Spadały także ceny pszenicy i kukurydzy.

Cena kukurydzy spadła w środę o 2 EUR/t do 304 EUR/t.

– Unijna kukurydza i rzepak kontynuowały w środę spadki, ponieważ obydwa towary mają zastosowanie przemysłowe (biopaliwa) i są wrażliwe na oczekiwane spowolnienie w gospodarce światowej i w Chinach (Covid-19). Dodatkowo rynek unijny zalewa tania kukurydza z Ukrainy płynąca z portów Morza Czarnego i przez zachodnią granicę. Rzepak stracił w środę ponad 3% naśladując zachowanie ropy naftowej. Ceny nasion spadły do 585,5 EUR/t – najniżej od 2 miesięcy – informuje e-WGT.

Cenom na paryskim Matifie nie pomaga umacniające się euro.

W przypadku pszenicy zwracanie uwagi na kontrakty grudniowe zaburza nieco obraz rynku. W kontraktach na marzec jej cena wynosi obecnie 319 EUR/t.

Za oceanem wczorajsza sesja zakończyła się na delikatnym plusie ze względu na odkupowanie przez inwestorów kontraktów przed Świętem Dziękczynienia. Wyłamał się jedynie rzepak w Winnipeg, którego cena spadła o 0,72 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.