fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyZakupy ŚOR i nawozów najniższe od 20 lat. Najgorsza koniunktura w rolnictwie...

Zakupy ŚOR i nawozów najniższe od 20 lat. Najgorsza koniunktura w rolnictwie od początku badań IRG SGH

Dane dotyczące koniunktury w rolnictwie nie napawają optymizmem. – Odnotowany spadek pogłębia dekoniunkturę trwającą już prawie półtora roku, a wartość wskaźnika IRGAGR jest niższa niż przed rokiem o 9,1 pkt, a od wieloletniej średniej dla czwartych kwartałów o 13,3 pkt. – czytamy w najnowszym badaniu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Niska wartość wskaźnika IRGAGR to zasługa przede wszystkim bardzo złych prognoz dotyczących dochodów z produkcji rolnej w najbliższej przyszłości. Wg badania tylko co dziesiąte gospodarstwo rolne ocenia optymistycznie swoją sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości. Tak źle nie było od początku prowadzenia badań przez IRG SGH.

Z badania IRG SGH wynika ponadto, że zakupy obrotowych środków do produkcji, przede wszystkim nawozów i środków ochrony roślin są najniższe od 20 lat. Rolnicy nie są również skłonni do zaciągania kredytów na finansowanie działalności, spodziewają się rosnącego zadłużenia i nie przewidują poprawy sytuacji w kolejnym kwartale. Podobną opinią kończy się raport z badania przeprowadzonego na próbie 2191 gospodarstw rolnych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.