fbpx

Zakupy ŚOR i nawozów najniższe od 20 lat. Najgorsza koniunktura w rolnictwie od początku badań IRG SGH

Dane dotyczące koniunktury w rolnictwie nie napawają optymizmem. – Odnotowany spadek pogłębia dekoniunkturę trwającą już prawie półtora roku, a wartość wskaźnika IRGAGR jest niższa niż przed rokiem o 9,1 pkt, a od wieloletniej średniej dla czwartych kwartałów o 13,3 pkt. – czytamy w najnowszym badaniu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Niska wartość wskaźnika IRGAGR to zasługa przede wszystkim bardzo złych prognoz dotyczących dochodów z produkcji rolnej w najbliższej przyszłości. Wg badania tylko co dziesiąte gospodarstwo rolne ocenia optymistycznie swoją sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości. Tak źle nie było od początku prowadzenia badań przez IRG SGH.

Z badania IRG SGH wynika ponadto, że zakupy obrotowych środków do produkcji, przede wszystkim nawozów i środków ochrony roślin są najniższe od 20 lat. Rolnicy nie są również skłonni do zaciągania kredytów na finansowanie działalności, spodziewają się rosnącego zadłużenia i nie przewidują poprawy sytuacji w kolejnym kwartale. Podobną opinią kończy się raport z badania przeprowadzonego na próbie 2191 gospodarstw rolnych.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner