fbpx
Strona głównaWiadomościZakażone świnie na Litwie

Zakażone świnie na Litwie

Litewskie władze poinformowały o wystąpieniu klasycznego pomoru świń w jednym z tamtejszych gospodarstw. O sprawie zostały poinformowane kraje ościenne i Komisja Europejska. W związku z tymi informacjami polskie władze poleciły przeprowadzenie kontroli gospodarstw produkujących świnie, w powiatach graniczących z Litwą, tj. sejneńskim i suwalskim.

Zwiększona zachorowalność i śmiertelność świń w litewskim gospodarstwie została odnotowana w czerwcu 2009 r. Ferma położona jest w 150 km od polskiej granicy. Litewskie władze weterynaryjne oświadczyły, że wdrożono środki ochrony przewidziane przez prawodawstwo wspólnotowe. Wszystkie świnie w gospodarstwie zostały zlikwidowane w dniu 2 czerwca 2009 r. oraz ustanowiono obszar zapowietrzony oraz zagrożony, odpowiednio o promieniu 3 i 10 km.

W chwili obecnej, polskie władze weterynaryjne we współpracy ze Strażą Graniczną, Policją i Inspekcją Transportu Drogowego, sprawdzają i kontrolują przesyłki tych towarów pochodzących z terytorium Litwy oraz ww. towarów o nieustalonym pochodzeniu. Wspomniane kontrole odbywają się na terenie dwóch powiatów graniczących z Litwą, tj. sejneńskim i suwalskim.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii polecił przeprowadzenie kontroli w gospodarstwach, do których w ostatnim czasie wprowadzono świnie z terytorium Litwy. Podczas kontroli nie stwierdzono zwiększonej zachorowalności ani zwiększonej śmiertelności świń.

Od świń w tych gospodarstwach pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku klasycznego pomoru świń. Próbki są obecnie badane w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Główny Lekarz Weterynarii postawił Inspekcję Weterynaryjną w stan podwyższonej gotowości, a także przypomina hodowcom o konieczności zgłaszania wszelkich informacji o zachorowaniach lub upadkach świń do powiatowych lekarzy weterynarii.


Informacje o chorobie:
Klasyczny pomór świń to choroba zaraźliwa, cechująca się wybroczynowością. Nie jest groźna dla ludzi. Zarażają się nią tylko świnie i dziki. Polska jest krajem uznanym za wolny od tej choroby, która jest zwalczana z urzędu. Wykrycie, bądź podejrzenie o występowaniu choroby jest jednoznaczne z decyzją o uboju zwierząt.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.