fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbZakaz trzymania drobiu na wolnym powietrzu w dwóch powiatach

Zakaz trzymania drobiu na wolnym powietrzu w dwóch powiatach

W woj. małopolskim zostało stwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Wystąpienie choroby zostało stwierdzone u padłych ptaków dzikich –16 sztuk łabędzi niemych, na terenie miejscowości Bielany, gmina Kęty, powiat oświęcimski, woj. małopolskie. Komunikat w tej sprawie wydał 18 stycznia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

W związku ze stwierdzeniem ogniska HPAI Wojewoda Małopolski wydał 20 stycznia rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania HPAI na terenie województwa; rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w dniu 23 stycznia.

Tereny powiatów oświęcimskiego i wadowickiego zostały uznane za obszary zagrożone wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt. Na obszarze tych powiatów zakazane jest trzymanie drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem a pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków. Nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa oraz wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Hodowcy są zobowiązani do przestrzegania tych środków do czasu uchylenia rozporządzenia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.