fbpx

Zakaz skupu produktów od rolnika poniżej kosztów produkcji. Nowe obietnice Prawa i Sprawiedliwości

– Chcemy wprowadzić, pani minister Gembicka już nad tym pracuje, tzw. ustawę hiszpańską, która gwarantuje, że kupujący nie może kupić produktu od rolnika poniżej kosztów jego wytworzenia – zadeklarował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konwencji programowej PIS w sobotę 13 maja.

Minister Robert Telus powiedział, że w rolnictwie bardzo ważne jest programowanie, co widać po dobrze funkcjonującym programie hodowli bydła i drobiu, i taki sam program należy wprowadzić dla trzody chlewnej. Należy też opracować i wdrożyć w życie program dla produkcji owoców i warzyw.

Samasz loteria - baner

W opinii ministra wiele do zrobienia jest też w sprawie ośrodków doradztwa rolniczego, które powinny współpracować z uczelniami i instytutami rolniczymi, by przekazywać tę wiedzę rolnikom. Należy więc wzmocnić rolnicze doradztwo publiczne.

Minister Telus zapowiedział też wprowadzenie tzw. “ustawy hiszpańskiej” (taka ustawa obowiązuje w Hiszpanii) czyli ustawy gwarantującej, że kupujący nie może kupić produktu od rolnika poniżej kosztów jego wytworzenia. Powiedział, że zapoznał się z tą ustawą podczas rozmów z ministrem rolnictwa Hiszpanii i teraz podjęte są działania mające na celu przełożenie tych zapisów na grunt polski.

– Zabezpieczenie opłacalności produkcji rolniczej to podstawowa rzecz – powiedział minister Telus. – Gdy rolnikowi będzie opłacała się produkcja, to dopłaty będą elementem prorozwojowym a nie stabilizującym działalność.

Minister odniósł się też do rozmowy o KRUS. Powiedział, że dopóki PIS będzie rządzić, KRUS nie zostanie zlikwidowany. Odniósł się też do kwestii wysokości emerytury rolniczej, mówiąc, że mimo sposobu naliczania emerytura rolnicza nie może być niższa od najniższej emerytury z ZUS.

– Najczęściej, jeżeli rolnik ma 25 lat okresu składkowego, to ta emerytura jest wyższa od najniższej zusowskiej. To, co jest mówione w mediach, jest po prostu kłamstwem – powiedział minister komentując medialne informacje w tej sprawie.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.