fbpx

Zakaz importu zboża może nas słono kosztować. Były inne możliwości, ale Polska z nich nie skorzystała

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie o zakazie importu produktów rolnych z Ukrainy. Jest ono niezgodne z prawem UE. Polityka handlowa UE jest w kompetencji organów UE. Kwestie dotyczące handlu UE z Ukrainą reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870 z 30 maja 2022 r.

Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, poz. 717. Zgodnie z nim do dnia 30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Baner Syngenta

Załącznik do rozporządzenia określa produkty objęte zakazem. Są to między innymi: zboża, cukier, susz paszowy, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa oraz produkty z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowinę, cielęcinę, mleko, jaja, mięso drobiowe, alkohol, produkty pszczele.

Wskazane wyżej rozporządzenie jest niezgodne z prawem UE, ponieważ po przystąpieniu Polski do UE nasz kraj przekazał kompetencje do prowadzenia polityki handlowej wobec państw spoza UE organom UE. Rozporządzenie rządu polskiego nie może zatem wprowadzać ograniczeń przywozu produktów spoza UE na teren państwa członkowskiego. Oznacza to, że organy państwa, sądy nie powinny tego rozporządzenia stosować. Jeśli urzędnicy będą je stosować, może to spowodować odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa na rzecz firm, które zajmują się importem produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie polskiego rządu stwarza też problemy dla organów innych państw członkowskich.

Kwestię handlu UE z Ukrainą reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą.

Zostało ono przedłużone o następny rok. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym. Art. 4 wskazanego wyżej rozporządzenia 2022/870 z dnia 30 maja 2022 r. przewiduje klauzulę ochronną, zgodnie z którą w przypadku gdy produkt pochodzący z Ukrainy jest przywożony na warunkach, które powodują poważne trudności lub stwarzają zagrożenie wystąpienia poważnych trudności dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurencyjnych, na taki produkt w dowolnym momencie mogą zostać ponownie nałożone cła, które w przeciwnym razie miałyby zastosowanie na podstawie układu o stowarzyszeniu. Polski rząd z tego prawa nie skorzystał.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

  1. Proponuje z tego zbirza technicznego zrohic màkè , upoec z niej chleb dla naszych “gosci” ze wschodu )2,5 mln) a z reszty zrobic dla nich bimber. Nasze ” wladze” twierdzoà ze jestesmy sługami tych ” gosci” wiec musimy o nich dbac aby mieli co wypić i zakàsić.

  2. Jeśli prawo UE ma obowiązywać to WSZYSTKICH !! JESLI POMAGAMY UKRAINIE TO WSZYSCY, a nie tylko kraje przygraniczne!!!
    Jeśli Bruksela nie zamierza tego uregulować to każde z tych pañstw ma prawo się bronić przed upadkiem swojej gospodarki!!
    A poza tym BRUKSELA NIE MA PRAWA Narzucać NAM SWOICH DYREKTYW BEZ Wcześniejszej konsultacji , bo kim ona jest?!– kolejną KOMUNĄ KTORA TAK SAMO SIE RZADZI JAK WCZESNIEJSZA SOWIECKA!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.