Zakaz GMO to hamulec innowacji?

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego EuropaBio jest zdecydowanie przeciwna nowym unijnym przepisom dotyczącym GMO. Zdaniem stowarzyszenia, jest to hamulec dla innowacji w rolnictwie.

– Uprawnienie do wprowadzenia zakazu uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych stanowi krok wstecz dla Unii Europejskiej. Daje ono możliwość państwom członkowskim UE ustanowienia na swoim terytorium zakazu uprawy na formalnie zatwierdzone w UE i bezpieczny produkty GMO, na podstawie arbitralnych i nie-naukowych powodów. Europa już w chwili obecnej pozostaje w tyle za resztą świata, jeśli chodzi o uprawę odmian GMO, pozbawiając swoich rolników wolności wyboru – tłumaczy Beat Späth, dyrektor departamentu biotechnologii rolniczej w EuropaBio – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego, komentując głosowanie Rady w sprawie uprawy odmian genetycznie modyfikowanych.

Rośliny modyfikowane genetycznie są uprawiane i powszechne na świecie już od 19 lat. W tym czasie były przeprowadzane badania na ich szkodliwość, Większość z nich wykazało, że GMO jest tak samo bezpieczne, jak jego tradycyjne odpowiedniki. Za stosowaniem GMO ma przemawiać jednak fakt, że niosą one ze sobą dodatkowe korzyści dla rolników, konsumentów i środowiska. Przede wszystkim w kwestii wydajności i odporności na patogeny.

Jednak warto wziąć również pod uwagę, że 19 lat to niedługi okres czasu, aby sprawdzić oddziaływanie, czy szkodliwość danej technologii na ludzi, czy środowisko naturalne. Niektóre procesy, zachodzący w naszym organizmie trwają zdecydowanie dłużej, a czasem objawiają się dopiero w kolejnych pokoleniach.

Renata Struzik, źródło: GBE Polska   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności