Zakaz eksportu pszenicy z Ukrainy

Władze Ukrainy w porozumieniu z przedsiębiorcami zadecydowały o wprowadzeniu zakazu eksportu pszenicy, jak podał Reuters 19 października. Zakaz ma obowiązywać od dnia 15 listopada 2012 r. Giełdy światowe natychmiast, już w piątek 19 października, zareagowały dużymi podwyżkami cen pszenicy. Wcześniejsze doniesienia z Ukrainy mówiły o ograniczeniu eksportu tego zboża w bieżącym sezonie do 4 mln t. Następnie media donosiły o zwiększeniu tej ilości do 5 mln t.

Od początku sezonu do 16 października eksport wyniósł już 3,57 mln t pszenicy. Według obowiązujących kontraktów, do 20 listopada wielkość eksportu ma łącznie wynieść 5,42 mln t ziarna pszenicy. Nie jest do końca jasne, czy zakaz będzie obejmował również dotychczas zakontraktowane zboże, czy będzie ono mogło zostać wyeksportowane bez ograniczeń. Na początku listopada mają zostać podjęte szczegółowe decyzje odnośnie do warunków obowiązywania zakazu.

W ubiegłym sezonie Ukraina sprzedała na rynku międzynarodowym 5,4 mln t pszenicy, jak wynika z szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (ang. IGC – International Grains Council). Gdyby udało się w bieżącym sezonie zrealizować eksport całej dotychczas zakontraktowanej ilości ziarna, to ilość byłaby bardzo zbliżona do ubiegłego sezonu. Jednocześnie jest to ilość o 1,1 mln t wyższa niż w poprzednim kryzysowym okresie (susza i niskie zbiory w sezonie 2010/11), ale z drugiej strony aż o 3,9 mln t niższa niż w okresie dobrych zbiorów (sezon 2009/10).

Perspektywa wyczerpania się nadwyżki eksportowej Ukrainy, może spowodować efekt domina. Wkrótce potem prawdopodobnie wyczerpią się możliwości eksportowe w Rosji. Choć większość analityków spekuluje, że Rosja również wprowadzi zakaz eksportu, konieczne dostosowania na rynku wcale nie muszą oznaczać administracyjnego zakazu. Ponadto ograniczone są możliwości eksportu pszenicy z Kazachstanu, przede wszystkim ze względu na niskie zbiory (wg IGC 11 mln t wobec prawie 23 mln t rok wcześniej). Prawdopodobnie wycofanie się z handlu krajów Basenu Morza Czarnego zwiększy znacząco popyt na zboże z Unii Europejskiej. Niemniej, już teraz eksport unijnego ziarna pszenicy jest stosunkowo duży.
Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności