fbpx

Zakaz eksportu mięsa w Argentynie: producenci i przetwórcy protestują

Zakład przetwórstwa mięsnego Rafaela Alimentos w Casilda w prowincji Santa Fe we wtorek został tymczasowo zamknięty w odpowiedzi na zakaz eksportu wprowadzony przez argentyński rząd prezydenta Alberto Fernándeza. Firma zatrudnia 650 pracowników.

Samasz loteria - baner

Według strony internetowej firmy jej głównymi kierunkami eksportowymi były Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Wybrzeże Kości Słoniowej, Hongkong, Malezja, Peru, Rosja, Singapur, Szwajcaria, RPA i Unia Europejska.

W związku z decyzją rządu krajowego o zawieszeniu eksportu wołowiny na 30 dni firma Rafaela Alimentos ogłosiła czasowe zamknięcie swojej chłodni.

Firma dokonała znacznych inwestycji w 2019 roku, aby zwiększyć moce produkcyjne i stworzyć więcej miejsc pracy w chłodni w Casilda, skąd 75% produkcji trafia za granicę, a 25% na rynek krajowy.

Gubernator Santa Fe Omar Perotti skrytykował rząd krajowy i zapewnił, że rozwiązaniem jest zwiększenie produkcji, a nie zamykanie kanałów eksportu.

– Mamy warunki do zaopatrywania rynków wewnętrznych i zewnętrznych, zachowując możliwość eksportu naszych produktów na świat – napisał Perotti na Twitterze. Stwierdził również, że o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zwiększenie produkcji mięsa.

Zakaz eksportu ma trwać 30 dni, aby popyt zagraniczny nie podnosił cen krajowych, zwiększając tym samym niepokojącą inflację w kraju. Jednak Fernández zasugerował, że ten środek zapobiegawczy można znieść wcześniej, jeśli zaobserwowane zostaną „pozytywne wyniki”.

Tymczasem producenci rolno-spożywczy wspominają, że prezydent Néstor Kirchner wdrożył ten sam środek w 2006 roku. Miało to trwać sześć miesięcy, ale ostatecznie trwało dziesięć lat.

Decyzja Fernandeza krytykowana jest także przez krajowe organizacje rolnicze.

– Zamiast ograniczać eksport, [rząd] powinien zachęcać do produkcji, aby w ten sposób zapewnić właściwe zaopatrzenie zarówno krajowej konsumpcji, jak i eksportu – mówił Jorge Chemes, prezes Argentyńskich Konfederacji Wiejskich (CRA).

Działacze organizacji zrzeszających producentów mięsa tłumaczą również, że to nie oni są winni inflacji w Argentynie, dlatego też nie oni powinni za nią odpowiadać.

Źródło: Mercopress

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.