fbpx

Zadbajmy o warzywa

Lubofos NPK 10-5-13 to doskonały nawóz do przedsiewnego nawożenia roślin jarych, także warzyw w uprawie polowej. Zawiera wszystkie składniki pierwszoplanowe oraz wapń i siarkę – jest więc nawozem kompletnym i uniwersalnym. Relacja składników w nawozie sprawia, że idealnie nadaje się na stanowiska wyczerpane z potasu, stanowiące w niektórych regionach kraju nawet 50-60% gleb oraz do nawożenia roślin wymagających względem tego składnika. N

Lubofos NPK 10-5-13 można polecić także pod rośliny mniej wymagające względem potasu w systemach nawożenia w zmianowaniu czyli z myślą o roślinie następczej. Zawartość fosforu w stosunku do azotu i potasu jest odpowiednia z punktu widzenia potrzeb pokarmowych większości roślin uprawnych. Nawóz może być stosowany do wczesno-wiosennego nawożenie rzepaku ozimego i zbóż ozimych w terminie wysiewu pierwszej wiosennej dawki azotu oraz na plantacjach wieloletnich.

Samasz loteria - baner

Lubofos NPK 10-5-13 jest nawozem wieloskładnikowym, granulowanym. Wykazuje bardzo dobre właściwości rozsiewowe, a wszystkie składniki są szybko uwalniane z granuli nawozowej. Składniki pokarmowe zawarte w nawozie (procent m/m): 10% azotu amonowego (N), 5% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, 4% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie, 3% pięciotlenku fosforu rozpuszczalnego w wodzie (P2O5), 13% tlenku potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, 6% tlenku wapnia (CaO) rozpuszczalnego w wodzie oraz 34% trójtlenku siarki (SO3) całkowitego. Amonowa forma azotu w nawozie poprawia efektywność fosforu w nawozie oraz zwiększa rozpuszczalność związków fosforu glebowego. Siarka występuje w nawozie w formach o różnej rozpuszczalności, co zapewnia efektywne działanie tego składnika przez cały sezon wegetacyjny.

Najwyższą efektywność nawożenia uzyskuje się stosując Lubofos NPK 10-5-13 przedsiewnie, mieszając z glebą na głębokość 10 – 15 cm w czasie wykonywania przedsiewnych zabiegów uprawowych. Nawóz nie zawiera składników ograniczających kiełkowanie nasion, co umożliwia siew po 2-4 dniach od nawożenia. Azot amonowy jest dobrze wiązany w glebowym kompleksie sorpcyjnym, co sprawia, że nawóz można stosować długo przed siewem roślin. W przypadku pogłównego stosowania na plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego nawożenie należy wykonać w miarę możliwości jak najwcześniej wiosną, tak aby maksymalnie ograniczyć straty azotu. Na użytkach zielonych wskazane jest podzielenie dawki na dwie części i zastosowanie pierwszej dawki wczesną wiosną, a drugiej – po zbiorze pierwszego pokosu lub po drugim wypasie zwierząt.

Ewa Grabowska
na podst. mat. Luvena
SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.