fbpx

Zadbajmy o warzywa

Lubofos NPK 10-5-13 to doskonały nawóz do przedsiewnego nawożenia roślin jarych, także warzyw w uprawie polowej. Zawiera wszystkie składniki pierwszoplanowe oraz wapń i siarkę – jest więc nawozem kompletnym i uniwersalnym. Relacja składników w nawozie sprawia, że idealnie nadaje się na stanowiska wyczerpane z potasu, stanowiące w niektórych regionach kraju nawet 50-60% gleb oraz do nawożenia roślin wymagających względem tego składnika. N

Lubofos NPK 10-5-13 można polecić także pod rośliny mniej wymagające względem potasu w systemach nawożenia w zmianowaniu czyli z myślą o roślinie następczej. Zawartość fosforu w stosunku do azotu i potasu jest odpowiednia z punktu widzenia potrzeb pokarmowych większości roślin uprawnych. Nawóz może być stosowany do wczesno-wiosennego nawożenie rzepaku ozimego i zbóż ozimych w terminie wysiewu pierwszej wiosennej dawki azotu oraz na plantacjach wieloletnich.

Lubofos NPK 10-5-13 jest nawozem wieloskładnikowym, granulowanym. Wykazuje bardzo dobre właściwości rozsiewowe, a wszystkie składniki są szybko uwalniane z granuli nawozowej. Składniki pokarmowe zawarte w nawozie (procent m/m): 10% azotu amonowego (N), 5% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, 4% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie, 3% pięciotlenku fosforu rozpuszczalnego w wodzie (P2O5), 13% tlenku potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, 6% tlenku wapnia (CaO) rozpuszczalnego w wodzie oraz 34% trójtlenku siarki (SO3) całkowitego. Amonowa forma azotu w nawozie poprawia efektywność fosforu w nawozie oraz zwiększa rozpuszczalność związków fosforu glebowego. Siarka występuje w nawozie w formach o różnej rozpuszczalności, co zapewnia efektywne działanie tego składnika przez cały sezon wegetacyjny.

Najwyższą efektywność nawożenia uzyskuje się stosując Lubofos NPK 10-5-13 przedsiewnie, mieszając z glebą na głębokość 10 – 15 cm w czasie wykonywania przedsiewnych zabiegów uprawowych. Nawóz nie zawiera składników ograniczających kiełkowanie nasion, co umożliwia siew po 2-4 dniach od nawożenia. Azot amonowy jest dobrze wiązany w glebowym kompleksie sorpcyjnym, co sprawia, że nawóz można stosować długo przed siewem roślin. W przypadku pogłównego stosowania na plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego nawożenie należy wykonać w miarę możliwości jak najwcześniej wiosną, tak aby maksymalnie ograniczyć straty azotu. Na użytkach zielonych wskazane jest podzielenie dawki na dwie części i zastosowanie pierwszej dawki wczesną wiosną, a drugiej – po zbiorze pierwszego pokosu lub po drugim wypasie zwierząt.

Ewa Grabowska
na podst. mat. Luvena

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.