Zadbaj o ściernisko, a przyszła uprawa odpłaci się z nawiązką

Zaraz po żniwach, najważniejszym z zadań jest siew w optymalnym terminie w dobrze przygotowaną i nieprzesuszoną glebę. Jak odpowiednio zadbać o ściernisko…?

Zbliżają się żniwa, czas więc pomyśleć, w jaki sposób przygotować glebę pod nowe zasiewy.

Uprawa ścierniska to bardzo ważny proces przygotowania stanowiska pod kolejną uprawę. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielkim stopniu błędy popełnione na tym etapie mogą zaważyć na przyszłorocznym plonie.

Aby doprowadzić do siewu w optymalnym terminie i na dobrze przygotowanym stanowisku, mamy do wykonania wiele niezbędnych prac. Zaczynając od pozbierania słomy, zastosowania nawozów ułatwiających rozkład resztek pożniwnych, poprzez zwalczenie chwastów i wreszcie uprawę mechaniczną. To również czas na zbadanie zasobności gleby i ewentualne wykonanie mapowania pól. To bardzo wiele działań, jak na tak krótki okres. W ekstremalnych sytuacjach to zaledwie kilka dni. Dlatego priorytetem każdego rolnika powinno być działanie zmierzające do wydłużenia tego okresu, by nie trzeba było rezygnować z zaplanowanych wcześniej prac.

Kluczowym elementem w przygotowaniu gleby pod nowe zasiewy jest zastosowanie glifosatu. Jest to jeden z filarów zielonej rewolucji (efektywne nawozy, wydajne odmiany i ich wcześniejszy siew, środki ochrony roślin z glifosatem włącznie). Oprócz efektywnej walki z chwastami zastosowanie tej substancji aktywnej pozwala nam zredukować problem związany z przesuszeniem gleby.

W warunkach polowych, woda jest czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy. Niestety, na jej ilość mamy niewielki wpływ. Zbyt bujny rozwój chwastów na ściernisku i zbyt późne ich zwalczenie powoduje duże straty wody. Uprawa przesuszonej gleby jest niezwykle uciążliwa, a wschody na takim stanowisku są nierównomierne i opóźnione. Zastosowanie szybko działającego glifosatu zablokuje parowanie chwastów, a dodatkowo wytworzony mulcz osłoni glebę. Dlatego też należy pamiętać, aby nie czekać z zabiegiem do ostatniej chwili przed uprawą.

Z oszczędnością wody wiąże się również zastosowanie glifosatu na ściernisku po kukurydzy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wiosenna orka oznacza utratę wody w ilości około 10 l/m². Zwalczenie niepożądanych chwastów i przygotowanie stanowiska jeszcze jesienią gwarantuje duże oszczędności w zasobach wody i dobre wschody roślin sianych wiosną.

Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym okresie jest walka z czasem, zdobycie kilku dodatkowych dni na przeprowadzenie zaplanowanych wcześniej prac. Zastosowanie szybko działających formulacji glifosatu pozwoli na uprawę mechaniczną już po dwóch dniach (samosiewy zbóż i rzepaku, chwasty jednoroczne) lub po pięciu dniach od zastosowania w przypadku, gdy zwalczamy perz i inne chwasty wieloletnie.

W przypadku siewu pszenicy po pszenicy konieczne jest przerwanie tzw. „zielonego mostu” – połączenia pomiędzy przedpolonem, a uprawą następczą, dzięki któremu patogeny glebowe przedostają się z korzeni samosiewów na korzenie kiełkującej nowej uprawy. Jedynie aplikacja szybko działającego glifosatu pozwoli na zniszczenie korzeni samosiewów przed siewem.

W przypadku ścierniska nie możemy sobie pozwolić na stosownie słabej jakości herbicydów. Nie mamy po prostu czasu na powtórzenie zabiegu w przypadku, gdy za wcześnie spadnie deszcz lub dawka preparatu okaże się być niewystarczająca. Nie mamy czasu na czekanie na odpowiednie warunki pogodowe.