fbpx

Za wysoka akcyza na krajowe wina owocowe

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wciąż walczy o odpowiednią klasyfikację wyrobów producentów win na bazie krajowych owoców. Stosowanie wyższych stawek akcyzy godzi w rodzimą produkcję.

Wspominaliśmy już wcześniej o problemie klasyfikacji polskich produktów winiarskich, według której polskie wyroby na bazie napojów fermentowanych są obłożone akcyzą wyższą, niż zagraniczne wina gronowe. Z czym się to wiąże? Oczywiście z wyższymi cenami, a co za tym idzie mniejszą atrakcyjnością produktów dla klientów.

W związku z powyższym Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa złożył wniosek do ministra finansów Pawła Szałamachy, w którym zwraca się o szczegółowe, ponowne przeanalizowanie problemu klasyfikacji wyrobów winiarskich w pozycjach CN 2206 i CN 2208 oraz podjęcie działań w celu przywrócenia właściwej interpretacji tych pozycji Nomenklatury Scalonej. Generalnie chodzi o to, aby wyroby na bazie napojów fermentowanych były obłożone taką samą stawką podatku akcyzowego, jak zagraniczne wina na bazie winogron. Stosowanie innej klasyfikacji tych napojów to wyjątkowe zagrożenie dla krajowych producentów branży winiarskiej.

Panujący obecnie na rynku stan niepewności co do prawidłowej wykładni i stosowania prawa w kwestii opodatkowania wyrobów na bazie napojów fermentowanych rodzi wiele problemów. Według ZP PRW stanowczo zawężająca wykładnia pozycji 2206 nomenklatury scalonej prowadzi do zaklasyfikowania istotnej części wyrobów winiarskich do pozycji 2208, co stanowi olbrzymi problem dla branży winiarskiej, ściśle powiązanej  z innymi krajowymi producentami.

Niekonsekwencja w stosowaniu prawa przez organy podatkowe jest źródłem dyskryminacji wyrobów fermentowanych produkowanych z owoców krajowych w stosunku do zagranicznych wyrobów  na bazie gronowej. Produkty krajowe oceniano nie tylko błędnie z perspektywy przepisów ustawy winiarskiej, ale do ich oceny celnicy zatrudniali laboratoria pozbawione koniecznych akredytacji. Wydaje się, że nasze oczekiwanie na weryfikację stanowiska resortu jest zupełnie zasadne. W przeciwnym razie krajowi producenci zostaną postawieni w niezwykle trudnej sytuacji, zmuszeni do nierównej konkurencji z prawnie faworyzowanymi firmami zagranicznymi – twierdzi Jerzy Kwaśniewski, prezes ZP PRW.

Jako długofalowe rozwiązanie, związek proponuje, aby resort finansów rozpoczął działania zmierzające do rozszerzenia pozycji nomenklatury scalonej CN 2206 o szereg szczegółowych kategorii, chroniąc w ten sposób krajową produkcję podobnie jak uczynili to producenci europejskich win gronowych.

Na odpowiedź na ww. wniosek ministerstwo finansów ma 30 dni.

Źródło: ZP PRW

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.