fbpx

Za koszenie zbóż taniej w tym roku nie będzie. Ceny usług żniwnych 2024

Tegoroczny sezon żniwny startuje około 2 tygodnie szybciej niż w roku ubiegłym, co oznacza, że pod kosę idą już pierwsze plantacje jęczmienia ozimego. Na razie na południu Polski, ale kwestią tygodnia, dwóch, kiedy w pozostałych rejonach kraju wystartują żniwa. Ile zatem trzeba będzie w tym roku zapłacić za usługę koszenia zbóż?

Przebieg pogody sprawił, że plantacje zaczęły dojrzewać szybciej niż zwykle i pierwsze kombajny są już na polach. Na razie dotyczy to jęczmienia ozimego na południu kraju, ale w kolejce są i pozostałe regiony, gdzie jeśli będzie ciepło i słonecznie żniwa zaczną się szybciej niż zwykle. Niestety ceny usług koszenia zbóż nie podążyły za spadającymi cenami zbóż i właściwie zostały na poziomach zbliżonych do roku ubiegłego.

Samasz loteria - baner

Ciężko obecnie znaleźć usługę koszenia poniżej 450 zł z paliwem od hektara skoszonej powierzchni. Jedynym wyjątkiem będzie tutaj duża powierzchnia jaką jednorazowo może obsłużyć usługodawca i wówczas, jak usłyszeliśmy od niektórych usługodawców, można wynegocjować stawkę nawet w okolicy 420-430 zł za hektar, ale rozmawiamy tutaj o zleceniach od 50 hektarów wzwyż w dużych kawałkach.

Bardziej realne w większości rejonów kraju są jednak stawki na poziomie 500-550 zł netto od hektara z paliwem, gdyż bardzo rzadko pojawiają się już rozliczenia od godziny wykonanej pracy. Powyższe ceny obowiązują z reguły w przypadku cięcia zbóż bez wykorzystania sieczkarni.

Jeśli chcemy słomę siekać, to do tych stawek należy doliczyć z reguły około 50 zł netto do hektara. Dodatkowo w niektórych, choć trzeba przyznać nielicznych przypadkach, usługodawcy doliczają dodatkowe opłaty jeśli transport nie jest w stanie na czas odebrać zboża od kombajnu.

Ekstremalnie wysokie stawki na poziomie 600-700 zł za hektar z paliwem można spotkać natomiast tylko w przypadku skrajnie rozdrobnionych działek, gdzie dojazd do nich zajmuje więcej czasu niż samo cięcie, jednak takich ofert spotkaliśmy bardzo niewiele.

Na pytanie, czy w związku z tym, że ceny zbóż są na dość niskich poziomach, nie można obniżyć stawek za usługi, usługodawcy tłumaczą, że widzą jak najbardziej sytuację jaka panuje na rynku, ale zaznaczają, że ich koszty w postaci serwisu i eksploatacji wcale nie spadły, a wręcz wzrosły i stąd utrzymanie stawek na poziomach ubiegłorocznych jest jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić.

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.