fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZa ceny zbóż na giełdach w najbliższym czasie będzie odpowiadał jeden czynnik

Za ceny zbóż na giełdach w najbliższym czasie będzie odpowiadał jeden czynnik

Oczywiście chodzi o przedłużenie umowy dotyczącej korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Już od kilku dni obserwujemy wzrost cen zbóż na światowych giełdach i prawdopodobnie w najbliższym czasie ten czynnik będzie decydujący dla cen w najbliższych tygodniach.

Pszenica w kontraktach na marzec jest obecnie najdroższa od 2 miesięcy i wystarczył właściwie tylko wyraz niezadowolenia rosyjskiego ambasadora przy ONZ z dotychczasowego porozumienia, aby wzrosła w sposób znaczący. Już teraz obserwujemy przymiarki do negocjacji; Ukraina chciałaby szybszych inspekcji i odpraw statków, a Rosja złagodzenia zachodnich sankcji. Handlowców niepokoją jednak sygnały o eskalacji i rosyjskiej ofensywie, która miałaby nastąpić w okolicach rocznicy inwazji i właśnie to jest głównym powodem obaw o przedłużenie umowy.

Z dość podobną sytuacją mieliśmy do czynienia jesienią, kiedy zbliżał się termin wygaśnięcia wówczas obowiązującej umowy. Wtedy to ceny rosły do czasu pojawienia się sygnałów o przedłużeniu umowy.

Jak słusznie zauważa serwis Kaack, prawdopodobieństwo przedłużenia umowy jest wyższe niż jego fiasko; kryzys na rynku zbóż w postaci wzrostu ich cen uderzałby przede wszystkim w państwa neutralne lub sprzyjające Rosji, na co ta raczej nie może sobie pozwolić.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.