fbpx

Z wyrokiem na eksport

Pisaliśmy już o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że zakaz uboju rytualnego w Polsce jest niekonstytucyjny. Według ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, pomoże to zwiększyć rodzimy eksport, a w konsekwencji zwiększy zainteresowanie hodowlą bydła mięsnego w naszym kraju.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożył Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Kwestionował on zgodność z ustawą zasadniczą zakaz uboju rytualnego zwierząt, czyli bez ich wcześniejszego ogłuszania. Zatem, z dniem opublikowania wyroku, ubój rytualny jest dopuszczalny i niezagrożony karą.
Problem prawny zrodził się, gdy w 2012 r. TK orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na którego podstawie dokonywano uboju rytualnego, był sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Kwestię miała rozwiązać rządowa nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która miała dopuścić ubój rytualny. W lipcu 2013 r. Sejm odrzucił jednak ten projekt. W Sejmie jest obecnie projekt obywatelski (taki sam, jak ten odrzucony). Dopuszcza on ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania podczas tego typu uboju tzw. klatek obrotowych.

Baner Syngenta

Zdaniem ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, wyrok TK oznacza, że w Polsce będą obowiązywały przepisy unijnego rozporządzenia dopuszczającego ubój zwierząt bez ogłuszenia na cele religijne. Według niego, taki ubój będzie też możliwy na potrzeby wspólnot religijnych poza Polską. Według Sawickiego, po publikacji wyroku TK w Polsce będą obowiązywać bezpośrednio przepisy z rozporządzenia unijnego, jako aktu do bezpośredniego stosowania. Chodzi o unijne rozporządzenie WE 1099/2009 z 24 września 2009 r. Do tego rozporządzenia Polska będzie musiała wydać przepisy wykonawcze w zakresie określenia sankcji za jego nieprzestrzeganie. W dokumencie mogą się znaleźć przepisy, np. dotyczące odstępstw oraz kontroli lekarza weterynarii. Sawicki zaznaczył, że resort czekał na publikację orzeczenia TK, ale jego zdaniem z przedstawionego uzasadnienia wyroku TK wynika, że ubój bez ogłuszenia będzie można przeprowadzać także na eksport.
TK uznał, że wiele krajów UE stosuje ubój rytualny, a zwierzęta z Polski są przewożone do tych krajów i tam ubijane. Sawicki dodał też, że TK uznał, iż notyfikacja dokonana w 2012 r. nie ma mocy prawnej. Sprawa dotyczy notyfikacji wysłanej przez resort rolnictwa do Komisji Europejskiej informującej, że w Polsce ubój bez ogłuszania jest niemożliwy, gdyż nie dopuszczają go przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Szef resortu rolnictwa ocenił, że w sytuacji, gdy unijne prawo obowiązuje wprost, nie ma potrzeby zmiany ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.

Wyrok TK daje szansę na pozyskanie nowych rynków zbytu na wołowinę z Polski, takich jak Emiraty Arabskie czy Algieria, a to z kolei pozwoli na zwiększenia zainteresowania hodowlą bydła mięsnego w naszym kraju.
Renata Struzik źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.