Z Widokiem na TTIP

Czym jest Transatlantyckie Partnerstwo na rzecz Handlu i Inwestycji (z ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership, zwane w skrócie TTIP)? Czy ta umowa handlowa negocjowana przez UE i USA może wpłynąć na pozycję UE i Polski w świecie? Jakie korzyści i wyzwania może przynieść dla polskiego rolnictwa i konsumentów? Czy polskie przedsiębiorstwa mogą zyskać na tej umowie? O tym, czym jest TTIP oraz jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą, porozmawiamy podczas debaty w Domu Europy we Wrocławiu, 9 czerwca o godzinie 16:00.

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (TTIP) ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, łączącej Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Umowa przewiduje między innymi zniesienie barier w handlu i zrównanie standardów ustawodawczych, tak aby obniżyć koszty dla eksporterów i importerów z obu kontynentów. Głównym celem porozumienia jest zatem usunięcie taryfowych i pozataryfowych barier w handlu towarami i usługami między partnerami, a także stworzenie przedsiębiorstwom lepszych warunków inwestowania. Według wyliczeń Komisji Europejskiej porozumienie przyczyni się do poprawy życia Europejczyków. 
 
Komisja Europejska odbyła już 12 rund negocjacyjnych z partnerami z USA w imieniu swoich 28 państw członkowskich, ale planowany termin zakończenia rozmów jeszcze nie jest znany. Temat porozumienia pomiędzy UE i USA od momentu rozpoczęcia negocjacji rodzi wiele pytań wśród obywateli krajów Unii Europejskiej. Zwolennicy umowy podkreślają jej pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy obojga partnerów, a jako potencjalne korzyści wymieniają obniżenie cen detalicznych towarów importowanych z USA, szerszy wybór towarów oraz dostęp do nowych usług na wyższym poziomie. Przeciwnicy natomiast wyrażają obawy, że TTIP będzie zagrażać demokracji, prawom obywatelskim, a także wysokim standardom unijnym w zakresie ochrony zdrowia. Wiele organizacji pozarządowych protestuje przeciwko negocjacjom i domaga się ich zakończenia.
 
Czym tak naprawdę jest TTIP i kto na nim skorzysta? Dlaczego wzbudza tyle emocji? Podczas debaty będziemy chcieli pokazać możliwości oferowane przez wspólny rynek oraz szansę przyczynienia się TTIP do jego rozwoju, a także porozmawiać o wątpliwościach powstałych wokół TTIP. Zaproszeni paneliści zaprezentują różne punkty widzenia i będą odpowiadać na pytania publiczności.
 
W spotkaniu udział wezmą miedzy innymi Wojtek Talko – koordynator polityczny ds. negocjacji handlowych UE-USA w Dyrekcji Generalnej ds. Handlu, Komisja Europejska, dr Krzysztof Biegun – Katedra Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Marcin Wojtalik – Kierownik Programu wsparcia i rozwoju Instytutu Globalnej Odpowiedzialności i Paweł Zwierz – przedsiębiorca, właściciel firmy Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu.
 
Spotkania "Z Widokiem na Europę" to cykl wykładów i debat z aktywnym udziałem publicznością w formule otwartego salonu. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej mieszczącego się przy  ulicy Widok 10.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności