Z praktyki dla praktyków – Dni Pola BASF 2015

Na poletkach doświadczalnych BASF w Jarosławcu koło Środy Wielkopolskiej 11 czerwca zorganizowane zostały Centralne Dni Pola BASF 2015. W tym roku miały one wyjątkowy charakter, ponieważ połączone były z obchodami 150 – lecia BASF.

Nie zawiodła pogoda, rolnicy i organizatorzy, którzy z myślą o swoich gościach przygotowali nie tylko nowatorskie prezentacje technologii BASF na poletkach doświadczalnych, ale również jeszcze szereg innych atrakcji. Na pewno producenci rolnicy, którzy tego dnia przybyli do Jarosławca gdzie mieści się Centrum Kompetencji BASF nie wyjechali stamtąd zawiedzeni . Mieli możliwość nie tylko obejrzeć poletka z najnowszymi systemami ochrony BASF w różnych odmianach czy gatunkach roślin począwszy od zbóż a skończywszy na burakach cukrowych, porozmawiać indywidualnie z ekspertami, ale również zobaczyć pokazy maszyn rolniczych czy uczestniczyć w konkursach z wiedzy agrotechnicznej.

Dział agrotechniczny koncernu BASF zgodnie ze swoim credo dąży przede wszystkim w kierunku maksymalizacji plonów o możliwie najlepszej jakości, bez względu na uprawę i położenie geograficzne. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest Adexar Plus – fungicyd przeznaczony do zbóż. Adexar w swoim składzie zawiera między innymi XemiumR – innowacyjną substancję czynną z grupy karboksyamidów (SDHI). Ma ona niezwykłe właściwości dzięki nowatorskiej strukturze chemicznej. Mobilność tej substancji aktywnej w roślinie decyduje o zwalczaniu chorób na najwyższym poziomie.

Xemium zapewnia, bowiem nie tylko bardzo szybkie i niezawodne zwalczanie rozwijających się już w roślinie patogenów, ale również trwałą ochronę całej rośliny. Połączenie mobilności oraz niezwykle silnego oddziaływania przeciw wszystkim najważniejszym chorobom powodowanym przez patogeniczne grzyby czyni Xemium wyjątkową substancją czynną.

BASF duża rolą przykłada obecnie również do technologii Clearfield , która jest nowością na polskich polach. Jest to , jak podkreśla Jacek Brol , szef marketingu działu Crop Protection firmy BASF niezawodna technologia uprawy rzepaku, która została stworzona w trosce o rolnika , tak aby ułatwić pracę w polu. Clearfield łączy skuteczny i innowacyjny herbicyd z wysoko plonującymi, wyselekcjonowanymi odmianami rzepaku hybrydowego. Kombinacja ta zapewni producentowi rzepaku całkowicie nowe wyniki w zwalczaniu chwastów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla uprawy. Dodatkowo rozwiązanie to umożliwia rezygnacje z zabiegu przedwschodowego, który jest często niepewny i w dużej mierze zależny od wilgotności gleby. Stosowanie technologii Produkcji Rzepaku Clearfield jak zapewniają specjaliści z BASF oznacza łatwość i elastyczność stosowania oraz zadowolenie z efektów zwalczania chwastów.

Jak udało się nam dowiedzieć w najbliższym czasie BASF zamierza wprowadzić na rynek nowy herbicyd do zwalczania chwastów w uprawach strączkowych . Firmie udało się już uzyskać rejestracje w grochu, a w planach jest rejestracja w soi. Natomiast w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu do ochrony sadów( nowy regulator wzrostu).

Koncern BASF ma powody do świętowania, ponieważ jak zaznacza Jacek Brol żeby wytrwać na dużym, konkurencyjnym rynku trzeba być dobrą firmą. I jest to powód, dla którego warto świętować.

Na polskim rynku środków ochrony roślin firma BASF jest obecna już od ponad 30 lat i posiada bogatą paletę najwyższej jakości nowoczesnych preparatów stosowanych w ochronie prawie wszystkich upraw przed chorobami grzybowymi, chwastami oraz szkodnikami.  

Motto dla wielu działań BASF to:  „Z praktyki dla praktyków”. Dlatego na stworzonych przez BASF Polska regionalnych polach demonstracyjnych bada się współdziałanie zabiegów uprawowych z zabiegami nawożenia i ochrony roślin. Na podstawie wyników tych doświadczeń opracowywane są kompleksowe zalecenia uprawowe. Tutaj odbywają się też „Dni Pola” ( Centralne w Jarosławcu) lub regionalne warsztaty polowe, podczas których producenci rolni mogą sami przekonać się o skuteczności działania produktów oferowanych przez BASF i porównać różne systemy ochrony roślin.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności