fbpx

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa: reforma samorządu rolniczego

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  11 kwietnia rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat potrzeb i kierunków zmian ustawy o izbach rolniczych.

Wprowadzenie zmian w ustawie o izbach rolniczych ma na celu wzrost zainteresowania działalnością samorządu rolniczego oraz wzmocnienie jego roli jako reprezentanta rolników, a także poprawę jego wizerunku. Jednym z ważnych elementów proponowanych zmian jest odstąpienie od przeprowadzanych wyborów w okręgach, gdzie liczba kandydatów równa jest liczbie mandatów.

Jak ustaliliśmy chodzi o uproszczenie przeprowadzania wyborów, co oznacza, że zgłoszony zostanie jeden kandydat do rady powiatowej w okręgu jednomandatowym i najwyżej dwóch kandydatów w okręgu dwumandatowym. Ponadto nowelizacja ustawy umożliwi izbom rolniczym świadczenia odpłatnych usług dla rolników w zakresie doradztwa.

Uczestniczący w dyskusji rolnicy i przedstawiciele związków zawodowych krytycznie odnieśli się do działań Krajowej Rady Izb Rolniczych uznając, że nie spełnia ona swej roli, a agencje rolnicze wykazują opieszałą działalność na niekorzyść rolników.

Zdaniem parlamentarzystów planowane zmiany w ustawie o izbach rolniczych pomogą usprawnić i zreformować izby rolnicze oraz wpłyną na większą solidarność w środowisku rolniczym.

Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną ds. zmiany ustawy o izbach rolniczych. Przewodniczącym podkomisji został Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Źródło: Sejm RP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.