fbpx

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6 lipca wysłuchała informacji o aktualnej sytuacji w sektorze polskiego pszczelarstwa.

Według danych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach systematycznie wzrasta zarówno liczba pszczelarzy – w 2015 r. było prawie 63 tys. zarejestrowanych pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich – w 2015 r. liczba pni wyniosła ponad 1,44 mln. Pod względem liczebności pni pszczelich Polska zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej. Polska jest również jednym z sześciu największych producentów miodu w UE. W kraju działają 324 pasieki towarowe, liczące po ok. 150 pni. Pomimo stale rosnącej liczby pni pszczelich w Polsce, podaż miodu krajowego jest dużo niższa od popytu.

Polska podobnie jak inne kraje UE odnotowuje dużą nadwyżkę importu miodu nad eksportem. Miód sprowadzany jest głównie z Chin, Ukrainy i Rumunii. Główne kierunki eksportu polskiego miodu to Niemcy oraz Francja. Prof. Władysław Huszcza stwierdził, że sytuacja owadów zapylających jest bardzo zła. Poinformował szczegółowo o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z nieodpowiedniego stosowania pestycydów dla owadów, a także dla zdrowia ludzi i zwierząt. Podkreślił m.in., że stosuje się niewłaściwe środki ochrony roślin oraz niewłaściwe ich dawki, co szkodzi owadom zapylającym.

W trakcie dyskusji poseł Zbigniew Dolata (PiS) apelował o ograniczenie stosowania środków chemicznych z grupy fosfonianów oraz o diagnozę stopnia szkodliwości tego związku dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Sabat opisał sytuację związaną z niedostatkiem środków na wsparcie pszczelarstwa, a także poruszył problem braku odpowiednich leków na choroby pszczół.

Źródło: Sejm RP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.