fbpx
Strona głównaWiadomościZ prac Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego - Wsparcie dla rolników w...

Z prac Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego – Wsparcie dla rolników w okresie pandemii

Zmiana rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 w odniesieniu do wyjątkowych środków nadzwyczajnego okresowego wsparcia z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW) w odpowiedzi na pandemię COVID-19 oraz równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych i równoważność materiału siewnego roślin zbożowych wyprodukowanego na Ukrainie – to główne tematy obradującej 20 maja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

– W ramach pierwszego punktu omówiono możliwość, którą Komisja Europejska wprowadzi w rozporządzeniu nr 1305/2013, pozwalającą państwom członkowskim na przeznaczenie niewykorzystanych środków z II funduszu (EFRROW) Wspólnej Polityki Rolnej na walkę z kryzysem wywołanym pandemią COVID19. Zostaje ona wdrożona z inicjatywy eurodeputowanych, których grupa, w tym posłowie Grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), wystosowała w tej sprawie list do Komisji Europejskiej – informuje Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Założenia zmian wprowadzanych w rozporządzeniu przedstawił funkcjonariusz Komisji – zastępca dyrektora generalnego ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mihail Dimitru. Propozycja polega na możliwości przeznaczenia 1% z funduszy z EFRROW państw członkowskiego na wypłacenie rolnikom kwoty ryczałtowej mającej im pomóc w walce z kryzysem. Sama formuła tej pomocy jest dość uproszczona: jest to suma ryczałtowa, z której rolnicy nie muszą się rozliczać ani szczegółowo uzasadniać złożenia wniosku o pomoc – warunkiem jest poniesienie strat finansowych w wyniku pandemii COVID19. Pomoc ma być przyznawana do 31 grudnia 2020 roku.

Posłowie zapowiedzieli poparcie tego środka, jednak zdecydowana większość z nich opowiedziała się za koniecznością zwiększenia puli środków z 1% do przynajmniej 2%. Część z nich, w tym posłowie EKR-u, wyraziła obawy, że termin 31 grudnia 2020 roku może być za krótki, gdyż skutki kryzysu będą najprawdopodobniej trwały jeszcze w 2021 roku. Niektórzy eurodeputowani zwrócili uwagę na potrzebę większej elastyczności we wdrażaniu tego środka. Podniosły się też głosy, iż te środki finansowe zostaną wypłacone za późno – ma to bowiem nastąpić w czwartym kwartale 2020 roku.

EKR zdecydowanie popiera propozycję Komisji, jednak stoi na stanowisku, by zwiększyć możliwość wsparcia do 2% z puli środków EFRROW oraz zastanowić się nad terminem obowiązywania tej pomocy. Koordynator EKR-u, poseł Zbigniew Kuźmiuk, wskazał także, iż korzystne byłoby przeznaczenie funduszy także na usługi na terenach wiejskich, np. agroturystykę.

Drugi z punktów dotyczył równoważności przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych i równoważności materiału siewnego roślin zbożowych wyprodukowanego na Ukrainie.

Unia prowadzi wykaz krajów trzecich, które gwarantują takie same zasady w odniesieniu do materiału siewnego jak państwa członkowskie. Jako że Ukraina złożyła wniosek o uwzględnienie jej w tym wykazie, Komisja, po przeprowadzeniu kontroli w tym kraju, zdecydowała się dodać ten kraj do wykazu. Ta zmiana musi zostać jednak zaakceptowana przez Parlament Europejski.

– Niektórzy posłowie wyrazili obawy co do standardów materiału siewnego na Ukrainie – np. w kontekście upraw GMO czy możliwej wyższej zawartości pestycydów. Koordynator EKR-u podkreślił, że Komisja powinna zbadać, czy umożliwienie Ukrainie dostępu do wspólnego rynku nie spowoduje komplikacji na rynku polskim, czyli u bezpośredniego sąsiada Ukrainy, do którego trafi najprawdopodobniej największa część tych produktów. Natomiast przedstawicielka Komisji Europejskiej zapewniła, że przed zaakceptowaniem wniosku złożonego przez Ukrainę Komisja dokonała niezbędnych kontroli i Ukraina musi stosować takie same zasady dla materiału siewnego jak państwa członkowskie UE – podsumowuje Krzysztof Jurgiel.

Samuel Skrzysz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.