fbpx

Z myślą o skutecznym zwalczaniu chorób ziemniaków

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii Clavibacter michiganensis ssp. Sepedonicus.

Potrzeba wydania projektowanego rozporządzenia wynika z dotychczasowych doświadczeń w stosowaniu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  6 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, w tym propozycji zgłoszonych w tym zakresie przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Baner Syngenta

W projektowanym rozporządzeniu proponuje się określenie, że podmiot nabywający bulwy ziemniaka inne niż sadzeniaki, w celu ich wprowadzenia do obrotu, przeznaczenia do przemysłowego przetworzenia, skarmienia zwierząt lub wykorzystania w zakładzie zbiorowego żywienia, jest obowiązany nabywać jedynie bulwy ziemniaka spełniające wymagania w zakresie oznakowania, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 15 ust. I pkt 3 ustawy z 18 grudnia  2003 r. o ochronie roślin.

Skuteczne zwalczanie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, mającej w Unii Europejskiej status organizmu kwarantannowego, podlegającego obowiązkowi zwalczania, wymaga zapewnienia możliwości śledzenia obrotu partiami ziemniaka. Pozwala to na zidentyfikowanie pola porażonego przez bakterię, w razie jej wykrycia w próbach bulw ziemniaków znajdujących się w obrocie (tj. poza gospodarstwem, w którym zostały wyprodukowane).

Zapewnieniu identyfikowalności wszystkich znajdujących się w obrocie bulw ziemniaków służą rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 25 kwietnia 2016 r. w sprawie oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki (Dz. U. poz. 631), Rozporządzenie to realizuje postanowienia dyrektywy Rady 2000/29/WE z 8 maja 2000 r., w sprawie środków ochronnych przed wprowadzeniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie Zgodnie z tym rozporządzeniem, znajdujące się w obrocie bulwy ziemniaka, inne niż sadzeniaki, powinny być oznaczone w sposób umożliwiający identyfikację wszystkich podmiotów uczestniczących w ich obrocie oraz producenta.

Brak jest jednak w polskim prawie normy, obligującej podmioty dokonujące nabycia ziemniaków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do zakupu jedynie odpowiednio oznakowanych bulw ziemniaka. Stwarza to ryzyko braku identyfikowalności pochodzenia tych bulw ziemniaka.

Dlatego konieczne jest:

  • doprecyzowanie, iż uznawanie miejsc produkcji za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus odbywa się zgodnie Międzynarodowym Standardem w zakresie Środków Fitosanitarnych — International Standards for Phytosanitary Measures, Part 10 — Requirements for the establishment of pest free places of production and pest free production sites, Publication No 10, FAO, Rome, przyjęty na podstawie art. X Międzynarodowej konwencji ochrony roślin, sporządzonej w Rzymie 6 grudnia 1951 r. (Dz. U. z 2001 r. poz. 151 oraz z 2007 r. poz. 485). Jest to istotne w przypadku wykorzystywania uznania miejsca produkcji za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus na potrzeby eksportu ziemniaków do państw trzecich. Ujęcie w przepisach rozporządzenia bezpośredniego odniesienia do standardów międzynarodowych eliminuje ewentualne wątpliwości co do zasad przyznawania takiego statusu.
  • określenie, iż uznanie miejsca produkcji za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus ma na celu spełnienie wymagań importowych państwa trzeciego lub wydanie zaświadczenia, o którym mowa w S 17 ust. l, nie zmienia tym samym np. wymagań dla sadzeniaków ziemniaka produkowanych w takim miejscu produkcji.
  • sprecyzowanie, iż miejsce produkcji nie może zostać uznane za miejsce produkcji wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, jeżeli zostało ono objęte przez wojewódzkiego inspektora postępowaniem w celu ustalenia zasięgu prawdopodobnego porażenia, o którym mowa w S 6 pkt 3 nowelizowanego rozporządzenia, lub zasięgu możliwego rozprzestrzenienia, o którym mowa w S 6 pkt 4 nowelizowanego rozporządzenia, do czasu zakończenia tego postępowania. Eliminuje to ryzyko nadania statusu miejsca produkcji wolnego od tej bakterii, gospodarstwu, w którym jest ona obecna.
  • uściślenie, iż w przypadku pobierania prób do badań laboratoryjnych na potrzeby uznania miejsca produkcji za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, lub utrzymania takiego statusu, maksymalna liczba prób pobranych z I partii/pola wynosi 6. Rozwiązanie takie pozwala zmniejszyć koszty uznawania miejsc produkcji za wolne od bakterii w przypadku dużych partii lub dużych pól, na których uprawiane są ziemniaki (standardowo I próba pobierana jest z każdych rozpoczętych 25 ton danej partii lub rozpoczętego I ha pola). Jednocześnie, przy traktowaniu partii ziemniaków jako populacji nieskończenie wielkiej, rozwiązanie takie jest uzasadnione statystycznie.
  • wprowadzenie obowiązku wysadzania jedynie ziemniaków o znanej zdrowotności — sadzeniaków ziemniaka lub ziemniaków poddanych urzędowej kontroli przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przez podmioty profesjonalnie zajmujące się produkcją ziemniaka.

Źródło: MRiRW

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.