Z ministerstwa do Belwederu

Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnicywa za rządów PiS odwołany z tego stanowiska w pierwszych dniach roku 2008, został społecznym doradcą do spraw rolnictwa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

J. K. Ardanowski urodził 11 lutego 1961 roku w Czernikowie, w rodzinie chłopskiej. Jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) – w 1985 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera rolnictwa. Po studiach wspólnie z żoną przejął 20 hektarowe , rodzinne gospodarstwo rolne, które prowadzi do dziś.

Po reaktywowaniu w Polsce w 1995 roku samorządu rolniczego w kolejnych kadencjach pełnił z wyboru funkcje Prezesa Toruńskiej Izby Rolniczej, a następnie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 1998-2002 był radnym wojewódzkim Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2003-2007 kierował samorządem rolniczym w Polsce, pełniąc funkcję Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie.

Natomiast od listopada 2005 roku do stycznia 2008 roku pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nadzorując przygotowanie założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013. Odpowiedzialny był również m.in. za kontakty międzynarodowe, w tym w ramach Unii Europejskiej, funkcjonowanie rynków rolnych, restrukturyzację jednostek badawczo-rozwojowych w obszarze rolnictwa, funkcjonowanie doradztwa i oświaty rolniczej. Ponadto zainicjował i aktywnie uczestniczył w stworzeniu systemu promocji polskiej żywności na świecie.

Ardanowski został odwołany z funkcji wiceministra rolnictwa, jako jeden z ostatnich, po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Minister Sawicki, długo zwlekał z jego odwołaniem. J.K. Ardanowski uchodził za jednego z bardziej komeptentnych ludzi, zasiadających w kierownictwie resortu wsi.

WOC
MS, Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności