fbpx
Strona głównaPozostałeZ ministerstwa do Belwederu

Z ministerstwa do Belwederu

Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnicywa za rządów PiS odwołany z tego stanowiska w pierwszych dniach roku 2008, został społecznym doradcą do spraw rolnictwa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

J. K. Ardanowski urodził 11 lutego 1961 roku w Czernikowie, w rodzinie chłopskiej. Jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) – w 1985 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera rolnictwa. Po studiach wspólnie z żoną przejął 20 hektarowe , rodzinne gospodarstwo rolne, które prowadzi do dziś.

Po reaktywowaniu w Polsce w 1995 roku samorządu rolniczego w kolejnych kadencjach pełnił z wyboru funkcje Prezesa Toruńskiej Izby Rolniczej, a następnie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 1998-2002 był radnym wojewódzkim Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2003-2007 kierował samorządem rolniczym w Polsce, pełniąc funkcję Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie.

Natomiast od listopada 2005 roku do stycznia 2008 roku pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nadzorując przygotowanie założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013. Odpowiedzialny był również m.in. za kontakty międzynarodowe, w tym w ramach Unii Europejskiej, funkcjonowanie rynków rolnych, restrukturyzację jednostek badawczo-rozwojowych w obszarze rolnictwa, funkcjonowanie doradztwa i oświaty rolniczej. Ponadto zainicjował i aktywnie uczestniczył w stworzeniu systemu promocji polskiej żywności na świecie.

Ardanowski został odwołany z funkcji wiceministra rolnictwa, jako jeden z ostatnich, po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Minister Sawicki, długo zwlekał z jego odwołaniem. J.K. Ardanowski uchodził za jednego z bardziej komeptentnych ludzi, zasiadających w kierownictwie resortu wsi.

WOC
MS, Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.