fbpx

Z Europlantem na Dniach Pola

Strategia nasienna i nowe perspektywiczne odmiany dla producentów krajowych – mottem odbywających się w przedostatnim tygodniu czerwca (22-23.06. 2010 r.) Dni Pola w siedzibie Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o.o. w Laskach Koszalińskich.

Cykliczna impreza na trwałe zagościła już w kalendarzu spotkań organizowanych przez firmę Europlant, znaczącego producenta materiału nasiennego na Pomorzu Zachodnim. Na Dni Pola zaproszone zostały firmy związane z branżą ziemniaka, w tym głównie dystrybutorzy sprzedający odmiany Europlantu w naszym kraju (Granum Wodzierady, Centrala Nasienna Chojnice, CENNAS, Napena, Osadkowski-Cybulski) oraz więksi producenci kupujący te odmiany na swoje plantacje towarowe.

Baner Syngenta

W centrum konferencyjnym w Krzywopłotach zorganizowano panel szkoleniowy – poruszający głównie sprawy nasiennictwa i ochrony ziemniaka przed ważnymi szkodnikami i chorobami, mającymi duży wpływ na jakość wyprodukowanych sadzeniaków. Dyrektor Władysław Kuszel wskazał na cenne odmiany hodowli, czyli Vineta – nr 1 w produkcji nasiennej oraz perspektywiczne odmiany o dobrych walorach kulinarnych – Jelly, Augusta, Agnes, Bellarosa, Colette, Ewelina, Nicola i Roxana. Historię firmy i stan obecny rozwoju spółki, w tym ciągle prężne inwestycje techniczno-budowlane i zakupiony specjalistyczny park maszynowy omówił Dyrektor Krzysztof Korolewicz. W wykładzie o nasiennictwie ziemniaka dr Sławomir Wróbel z IHAR Bonin podkreślił najważniejsze cechy dobrej produkcji nasiennej czyli izolację przestrzenną, selekcję i stosowanie olejów mineralnych w ochronie przed mszycami przenoszącymi wirusy ziemniaka. Doktor Tomasz Erlichowski zwrócił szczególną uwagę na możliwość uszkadzania bulw przez szkodniki glebowe, a tym samym, istotne obniżenie jakości sadzeniaka, słabe przechowanie do wiosny i możliwość wtórnego porażenia się sadzeniaków chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Liczne uszkodzenia miąższu przez drutowce i inne szkodniki glebowe – dyskwalifikuje bulwy z przetwórstwa spożywczego nawet w 100%. Wykład Jarosława Rawskiego z firmy Syngenta dotyczył ochrony plantacji ziemniaka przed najważniejszą chorobą grzybową na plantacjach nasiennych i towarowych (zarazą ziemniaka) przy wykorzystaniu nowego fungicydu REVUS (szybko wchłaniany, działanie wgłębne, odporny na zmywanie przez deszcz już godzinę po zabiegu).

Europlant produkuje swoje materiały nasienne w 2 oddziałach – Laski Koszalińskie i Obliwice (k/Lęborka), które charakteryzują się wybitnymi cechami warunkującymi dobrą produkcję zdrowego sadzeniaka – I strefa zdrowotności, ok. 15 km w linii prostej od morza, gleby klasy III i IV, roczne opady ok. 628 mm, średni plon sadzeniaków brutto 33 t/ha. Sadzeniaki przechowywane są w przechowalniach w Świeminie – 800 t i Laskach – 2000 t, które wyposażone są w automatyczną wentylację firmy Tolsma Technik.

W drugim dniu spotkania zwiedzano siedzibę Spółki w Laskach Koszalińskich oraz pola produkcyjne, na których rozmnażane są odmiany Colette, Saturna (dla przemysłu czipsowego), Vineta, Bellarosa i Jelly. Z odmianą Jelly – średnio późną, jadalną – firma wiąże duże nadzieje. Wykazuje ona wybitne wartości kulinarne (żółty miąższ i bardzo dobry smak), które są ważne dla konsumenta. Charakteryzuje się też wysokim potencjałem plonotwórczym – powyżej 50 t/ha i bardzo dobrze przechowuje się do wiosny.
Sprzęt i maszyny do produkcji polowej zaprezentowała firma AGRARADA, wyłączny dystrybutor na Polskę marki GRIMME. Jakość tych niemieckich maszyn doceniło już wielu rolników w Polsce, w tym firma Europlant. GRIMME GmbH, jako największy producent na świecie maszyn do uprawy i zbioru ziemniaka, ma bogatą ofetrę. W Laskach Koszalińskich pokazane zostały sadzarka z seri GL 34T, jako 4-rzędowy zestaw do sadzenia bulw wyposażony w zaprawiarkę do zapraw płynnych (Monceren, Prestige), 2-rzędowy kombajn SE 150-60 do zbioru bulw ze zbiornikiem o pojemności 6 ton bulw i wysokości załadunku aż do 4,25 m. Kombajn wyposażony był w system skrętny osi tylnej i zaczepu, system naprowadzania zespołu kopiącego na redlinę, hydrauliczny napęd taśm z regulacją prędkości przesuwu. Ostatnim elementem pokazu był obsypnik formujący Grimme GH-3000, który nadaje końcowy kształt redlin. Obsypnik ten wyróżnia się dużą wszechstronnością. Odpowiednia modyfikacja pozwala na wykorzystanie do obsypywania roślin ziemniaka po wschodach. Ponadto bardzo szeroki wybór korpusów obsypujących, zębów spulchniających oraz blach profilujących, również ze stali nierdzewnej, pozwala na optymalny dobór narzędzia do posiadanych warunków glebowych.
Pogoda jak zwykle dopisała i kolejne Dni Pola podsumowano jako udane.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.