Yamato 303 SE w ochronie zbóż przed chorobami

Yamato 303 SE zapewnia ochronę zbóż przed wszystkimi groźnymi chorobami grzybowymi przez cały sezon wegetacyjny. Taki system ochrony jest możliwy dzięki połączeniu dwóch unikalnych substancji aktywnych z różnych grup chemicznych o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania.

Jedna z nich to benzimidazol-tiofanat metylowy, a druga tetrakonazol. Obydwie substancje działają systemicznie, czyli zarówno na powierzchni rośliny, jak i przemieszczając się wewnątrz. Powodują zaburzenia w rozwoju patogenów i blokują w ten sposób procesy chorobowe. Oznacza to, że przed porażeniem przez grzyby chronione są nie tylko opryskane części rośliny, ale zabezpieczane są też te, które wyrosną i rozwiną się później. Ponad 80% substancji czynnych jest aktywnie wchłaniana przez roślinę w ciągu pierwszej godziny, reszta pozostaje w kutykuli i jest uwalniana w ciągu kilku następnych dni.
Zastosowanie dwóch perfekcyjnie dobranych substancji aktywnych przeciwdziała tworzeniu się odporności u patogenów oraz powoduje, że preparat jest samowystarczalny tzn. można go stosować we wszystkich terminach ochrony i będzie zabezpieczał zboża przed wszystkimi chorobami.
Formulacja SE środka, w postaci stałych cząstek i małych kapsułek zawieszonych w wodzie, ułatwia szybkie wchłanianie i pobieranie preparatu oraz ogranicza jego zmywanie przez deszcz. Preparat jest łatwy w stosowaniu, gdyż zwalczając kompleks chorób nie wymaga precyzyjnego określenia patogenów znajdujących się na plantacji. Ponadto niewielkie opóźnienie terminu zabiegu przy użyciu Yamato 303 SE spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie wpływa na jego skuteczność. Środek dobrze przemieszcza się również w niskiej temperaturze. Ogromnie ważną cechą środka Yamato 303 SE jest jego dobra charakterystyka toksykologiczna. Preparat jest nietoksyczny dla ludzi i zwierząt i jest bezpieczny dla pszczół i innych owadów pożytecznych.
Dobrą efektywność ochrony, środek Yamato 303 SE zawdzięcza leczniczemu i zapobiegającemu działaniu przeciw najważniejszym chorobom podstawy, liści i kłosów zbóż. Należy podkreślić, że badany fungicyd rewelacyjnie zabezpiecza kłosy przed jedną z najgroźniejszych chorób zbóż, jaką jest fuzarioza kłosów, co znajduje odzwierciedlenie w dobrej jakości ziarna tj. bez szkodliwych mikotoksyn.