fbpx
Strona głównaWiadomościXX Dni Kukurydzy w Skrzelewie

XX Dni Kukurydzy w Skrzelewie

Jubileuszowe XX Dni Kukurydzy województwa mazowieckiego i łódzkiego oraz Ogólnopolska Prezentacja Odmian Kukurydzy odbyły się 7. października w Skrzelewie (gmina Teresin, powiat Sochaczew). Głównym organizatorem i gospodarzem imprezy jest od wielu lat Tadeusz Szymańczak. Dni Kukurydzy mają już swoją wieloletnią tradycję i są okazją do popularyzacji wiedzy na temat uprawy tego gatunku.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od zbioru z poletek demonstracyjnych odmian kukurydzy na ziarno. W Skrzelewie kukurydza uprawiana jest od ponad 30 lat w monokulturze i od sześciu lat w systemie bezorkowym. Na polu demonstracyjnym wysiano około 83 200 ziaren/ha i zastosowano wyłącznie nawożenie mineralne: N – 147 kg/ha, P2O5 – 65 kg/ha, K2O – 125 kg/ha, Mg – 43 kg/ha, S – 256 kg/ha oraz Ca – 489 kg/ha oraz mikroelementy: żelazo (180 g/ha), mangan (54 g/ha), oraz cynk i bor (po 36 g/ha). pH gleby jest na poziomie 6,8. Dwukrotnie przeprowadzano zabieg herbicydowy oraz przeciwko omacnicy prosowiance, a także jeden zabieg przeciwko chorobom liści.

Do zbioru wykorzystano kombajn z takimi rozwiązaniami technologicznymi, że wyniki plonowania oraz wilgotność ziarna koszonych odmian były odczytywane na bieżąco i prezentowane na telebimie. Uzyskane dane pozwoliły na wyliczenie plonu ziarna kukurydzy przy wilgotności 14%. Okazało się, że spośród 14 odmian najniższą wilgotnością podczas zbioru charakteryzowało się ziarno odmiany P8150 (18,7% przy plonie 12,7 t/ha), natomiast najwyższą P9241 (21,8% przy plonie15,5 t/ha). Odmiana P9241 najlepiej plonowała i przy 14-procentowej wilgotności plon wynosił 14,1 t/ha. Najmniejszy plon zanotowano dla odmiany P8723 (11,2 t/ha w przeliczeniu na 14-procentową wilgotność).

Stwierdzono, że plony kukurydzy na poletkach były bardzo wysokie, jak na ten rok, natomiast wilgotność rekordowo niska. Wysokie temperatury w tym roku w okresie wegetacji były korzystne dla kukurydzy. Ponadto w tym rejonie opady zapewniły dobre warunki wilgotnościowe dla wzrostu i rozwoju kukurydzy. W lipcu (okres zapylania kolb oraz nalewania ziarna) spadło 148 mm deszczu, a w całym okresie wegetacji kukurydzy od siewu (30 kwietnia) do zbioru (7 października) – 314 mm.

Gospodarz spotkania, Tadeusz Szymańczak poinformował, że rolnicy na polach produkcyjnych w rejonie Skrzelewa osiągali w tym roku plony kukurydzy od 8 do 11 t/ha przy 14% wilgotności. Jego zdaniem jest to dobry wynik, jeśli cena ziarna utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Podkreślił, że rolnicy są zaniepokojeni szybko rosnącymi cenami nawozów, paliw i energii elektrycznej, które zmniejszają istotnie wypracowany zysk. Należy pamiętać, że w Polsce są rejony, w których rolnicy bardziej ucierpieli z powodu suszy, takie jak województwo lubuskie czy zachodniopomorskie, gdzie straty dochodzą do 70 proc. lub je przekraczają. Trudną sytuację tych rolników pogorszyła dodatkowo nierozważna decyzja administracyjna wyłączająca kukurydzę z szacowania strat spowodowanych przez suszę – zaznaczył pan Szymańczak.

Podczas spotkania wręczono okolicznościowe puchary przedstawicielom nauki, organizacji rolniczych i firm za ich wkład w rozwój uprawy kukurydzy. Stanisław Kacperczyk, prezes PZPK, Przemysław Bochat, członek zarządu PZPK oraz Marian Sikora, przewodniczący rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych złożyli podziękowanie Ewie i Tadeuszowi Szymańczakom za całokształt dokonań na rzecz propagowania uprawy kukurydzy w województwach mazowieckim i łódzkim.

Tegoroczne Dni Kukurydzy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Licznie przybyli rolnicy mieli możliwość zobaczyć i porównać na poletkach doświadczalnych około 100 odmian kukurydzy, a także skorzystać z porad przedstawicieli firm nasiennych i hodowlanych. Oferty przedstawili także inni wystawcy z branży rolnej, oferujący m. in. nawozy, środki ochrony roślin, użyźniacze glebowe, maszyny i inne środki produkcji rolnej. Był również kiermasz drzewek owocowych i roślin ozdobnych oraz regionalnych przysmaków. W Dniach Kukurydzy w Skrzelewie wzięło udział łącznie około 130 wystawców.

Autor: Wojciech Suwara

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]