Już po raz szesnasty (26-28 września 2018 r.) odbyło się Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to największa konferencja międzynarodowa branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, która umożliwia spotkanie z najważniejszymi urzędnikami europejskimi. Podczas tegorocznej edycji zostały poruszone tematy dotyczące m.in. sytuacji na rynku mleka w Polsce, UE i na świecie, wpływu nowej perspektywy finansowej na sektor mleczarski w Europie czy nowych trendów w produkcji mleczarskiej.
Agnieszka Maliszewska – Organizator Forum oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski dokonali uroczystego otwarcia XVI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Następnie rozpoczęła się pierwsza sesja konferencyjna pt. Aktualny stan sektora mleczarskiego w kontekście realizowanej i planowanej polityki.
Prelekcję na temat sytuacji na polskim rynku mleka oraz działaniach rządu na rzecz zapobiegania kolejnym kryzysom rozpoczął Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W swoim wystąpieniu podkreślił, iż w 2017 r. nastąpił wyraźny wzrost opłacalności produkcji i przetwórstwa mleka.
Raphaëlle Malot z Ministerstwa Rolnictwa, Sektora Rolno-Spożywczego i Leśnictwa Francji omówił sytuację na rynku mleka oraz kwestie dotyczące zapasów odtłuszczonego mleka w proszku.
Z kolei tendencje na światowym rynku mleka przedstawił Jakub Olipra – Ekonomista w Credit Agricole Bank Polska S.A.
O punktach zwrotnych w polityce handlowej na rok 2018 r. w obrębie mleczarstwa mówił Jukka Likitalo – Sekretarz Generalny EUCOLAIT.
Pekka Pesonen – Sekretarz Generalny Copa-Cogeca zaprezentował sytuację na rynku mleka z perspektywy unijnych producentów mleka.
Łukasz Wyrzykowski – Dyrektor ds. Analiz Mleczarskich w IFCN AG w swojej prelekcji przedstawił rozwój globalnych trendów i perspektyw dla sektora mleczarskiego.
Znaczenie handlu rolno-spożywczego pomiędzy Polską a Wielką Brytanią zostało omówione przez eksperta Robina Manninga reprezentującego Ministerstwo Środowiska, Żywności i Rolnictwa Wielkiej Brytanii.
W drugiej sesji konferencyjnej poruszono założenia finansowe w nowej perspektywie finansowej WPR, w tym miejsce dostawców i przetwórców mleka. Przedstawiono następujące tematy: wyzwania i uwarunkowania zrównoważonego i inteligentnego rozwoju rolnictwa europejskiego w kontekście rosnącego wpływu uwarunkowań zewnętrznych i znaczenia innowacji; zmiany we wspólnej organizacji rynków produktów rolnych – jaka przyszłość czeka system interwencyjny i inne instrumenty?; czy reforma WPR oznacza reformę unijnego sektora mleczarskiego?
Wśród prelegentów i panelistów znajdowali się m.in.: Czesław Siekierski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Michel Nalet – Prezydent European Dairy Association (EDA) oraz Roel Jongeneel – Starszy badacz, Analityk Polityki i Rynku, Wageningen Economic Research oraz Aneta Suchoń z Katedry Prawa Rolnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W trzeciej sesji w drugim dniu XVI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, omawiano kwestię możliwości stwarzanych przez krajowe i unijne fundusze inwestycyjne oraz pakiety stabilizacyjne dla sektora.
Kierunki innowacji w mleczarstwie i potencjalne ich wsparcie przedstawił prof. Andrzej Babuchowski – Prezes IIPM.
Dragan Rajkovič – przedstawiciel Tetra Pak Sp. z o.o. poruszył kwestię opakowań dla branży mleczarskiej w świetle gospodarki o obiegu zamkniętym.
Możliwości inwestycyjne z wykorzystaniem kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla polskiej branży mleczarskiej omówiła Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Wykład o inwestowaniu w przyszłość na przykładzie największego fińskiego przedsiębiorstwa mleczarskiego – Valio Ltd. został przedstawiony przez Wiceprezesa ds. Polityki Żywnościowej i Handlu w Valio Ltd. – Riitta Brandt.
Wystąpienie poświęcone efektywności energetycznej jako przewagi konkurencyjności wygłosił Dariusz Sokulski z Działu Efektywności Energetycznej firmy Siemens.
Czwarta sesja XVI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej obejmowała mechanizmy wspomagające i zabezpieczające dochody rolników i przetwórców. Jednym z głównych tematów wystąpień była kwestia kontraktów terminowych oraz zarządzania ryzykiem przez producentów i przetwórców mleka. W sesji wzięli udział przedstawiciele Ife Institute of Food Economics, Europejskiej Giełdy Energii (EEX), GEA Polska oraz Fonterra Co-Operative Group Limited.
Henrike Burchardi – Starszy analityk w Ife Institute of Food Economics omówił, jak rozwiązać kwestię rosnącej zmienności cen produktów mlecznych w Europie oraz rolę kontraktów terminowych futures, nowych modeli cen produktów mlecznych i innych strategii zarządzania ryzykiem.
O giełdach terminowych i ich roli w zakresie zarządzania ryzykiem cenowym dla producentów mlecznych na zmieniającym się rynku mówił Peter Blogg – Starszy Menadżer ds. Produktów Rolnych na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX).
Na temat zarządzania ryzykiem i zabezpieczenia dochodu z perspektywy nowozelandzkiej spółdzielni mleczarskiej wypowiedział się David Richmond – Menadżer ds. strategii handlowych (EMEA) w Fonterra Co-Operative Group Limited.
Prelekcję pt. „GEA jako światowy lider w procesie wdrażania nowych technologii” wygłosił Jarosław Trębski, przedstawiciel GEA Polska.
Po każdej sesji eksperci podsumowali tematykę w panelach dyskusyjnych.
Dzięki obecności przedstawicieli z wielu krajów z całego świata, osób mających czynny udział w życiu branży mleczarskiej, ta międzynarodowa konferencja była okazją do zdobycia cennej wiedzy i doświadczenia oraz informacji dotyczących najbardziej aktualnych tematów związanych z rynkiem mleka.
Źródło: MRiRW, XVI FSM