XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

W dniach 18-20 października odbyło się jubileuszowe, piętnaste Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. W tym roku podczas trzydniowego spotkania zostały omówione tematy wielkiej wagi dla polskiego, unijnego i światowego mleczarstwa.

W największej międzynarodowej konferencji sektora mleczarskiego w tej części Europy brało udział ok. 230 uczestników – przedstawicieli sektora mleczarskiego z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości było 21 prelegentów i 31 panelistów. Honorowymi partnerami FSM było 9 instytucji, m.in. Europejskie Stowarzyszenie Mleczarzy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska Izba Mleka czy Ambasada Nowej Zelandii. Ponadto tegoroczna edycja objęta była patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela.

Po raz pierwszy gościem FSM  był Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan, który omawiał przyszłość europejskiego rolnictwa.

Obecny był również Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wygłosił wykład na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka w Polsce – opowiedział on o działaniach polskiego rządu w zakresie wsparcia branży mleczarskiej oraz przedstawił polskie priorytety we Wspólnej Polityce Rolnej.

Nie ulega wątpliwości, że rangę wydarzenia podnoszą osoby mające czynny udział w życiu branży mleczarskiej. Dzięki obecności przedstawicieli 11 krajów z całego świata, ta międzynarodowa konferencja stanowiła niepowtarzalną okazję do zdobycia cennej wiedzy i doświadczenia.