XV AGRO SHOW – podsumowanie

XV AGRO SHOW przechodzi do historii. Tegoroczna edycja była wyjątkowa nie tylko ze względu na swój jubileusz, ale przede wszystkim na trudne warunki atmosferyczne, w jakich była przygotowywana. Opady deszczu jakie towarzyszyły przygotowaniom wymagały od nas, jako organizatora, szczególnego wysiłku i zaangażowania, a od wystawców w wielu sytuacjach wyrozumiałości.

Na szczęście pogoda podczas samej Wystawy dopisała, co sprzyjało spotkaniom rolników z wystawcami.
Najważniejsze fakty
Na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się 761 firm w tym prawie 100 z zagranicy, z takich krajów jak: Holandia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Włochy, Niemcy, Dania, Szwecja, Irlandia, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Austria, Szwecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Turcja.
W ciągu 4 dni imprezy odwiedziło ją prawie 150 tys. zwiedzających.
Zarejestrowanych zostało ponad 400 autokarów grup zorganizowanych.
Powierzchnia wystawiennicza wyniosła 151 tys. m2, a cały obszar wystawy to ponad 120 ha.
Pokazy maszyn odbywały się na 10 indywidualnych poletkach pokazowych, które zajęły obszar 48 tys. m2 oraz w ringu, gdzie zaprezentowano 32 maszyny w tym 9 nowości.
W piątek 20 września Wystawę odwiedził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Stanisław Kalemba, który wziął udział w podsumowaniu XI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013”. Pan Minister wziął również udział w uroczystości wręczania nagród laureatom konkursów organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. 
Młody Mechanik na Medal – I edycja 
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół rolniczych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych, podnosić poziom wiedzy i umiejętności dotyczącej techniki rolniczej, a w przyszłości zostać mechanikiem maszyn rolniczych.
Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 220 uczniów z całej Polski. Dziesięciu z nich zakwalifikowało się do finału. Młodzi mechanicy do wykonania mieli proste zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. 
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie walczyli o atrakcyjne nagrody:
za 1 miejsce – stypendium w kwocie 2500 zł (5 miesięcy po 500 zł),
za 2 miejsce – stypendium w kwocie 2000 zł (5 miesięcy po 400 zł),
za 3 miejsce – stypendium w kwocie 1500 zł (5 miesięcy po 300 zł).
Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie:
1 miejsce – 3000 zł brutto,
2 miejsce – 2000 zł brutto,
3 miejsce – 1000 zł brutto.
Laureatami zostali:
1 miejsce Mikołaj Michalak – ZSP 1 w Gnieźnie
2 miejsce Michał Paluch – ZSP 1 W Gnieźnie
3 miejsce Kamil Ługowski – ZSR w Lututowie
Mechanik na Medal – II edycja
Uczestnikiem Konkursu mogła zostać osoba pełnoletnia zatrudniona na podstawie umowy o pracę w zakładzie serwisowym maszyn rolniczych, wykonująca prace związane z naprawą maszyn rolniczych, a także przedsiębiorca prowadzący zakład serwisowy maszyn rolniczych. 
Podobnie jak inne konkursy prowadzone przez Polską Izbę Gospodarczą maszyn i Urządzeń Rolniczych, tak również ten, prowadzony był w kilku etapach. Pierwszy etap to testy rozwiązywane on-line. Pięciu najlepszych uczestników pierwszego etapu zmierzyło się z bezpośredniej rywalizacji podczas wykonywania zajęć praktycznych. Etap praktyczny miał miejsce w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu w dniu 19 września 2013 roku.
Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział blisko 150 mechaników z całego kraju. Uczestnicy prócz prestiżu walczyli o cenne nagrody, którymi w tym roku były:
za 1 miejsce 5.000 PLN brutto
za 2 miejsce 3.000 PLN brutto
za 3 miejsce 2.000 PLN brutto
Najlepszych pięciu mechaników walczyło w finale rozwiązując zadania teoretyczne. Uczestnicy rozwiązywali pytania a widzowie na bieżąco na ekranach telewizorów mogli śledzić aktualną klasyfikację.
Laureatami zostali: 
1 miejsce Michał Szendryk – AGROHANDEL sp. j. A. Plecety, I. Plecety
2 miejsce Dariusz Wójcik – ASPRIM Sp. z o.o. sp.k
3 miejsce Stanisław Pytka – ASPRIM Sp. z o.o. sp.k
Serwis na Medal – III edycja 
Celem konkursu jest promocja usług serwisowych oraz podkreślenia jaką rolę odgrywa obsługa serwisowa w procesie eksploatacji maszyn i urządzeń. Kierowany jest do zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych i dysponujących do tego celu wydzielonymi i odpowiednio wyposażonymi stanowiskami.
Tegoroczny konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap to ocena przesłanej dokumentacji. Na jej podstawie wyłoniono pięciu finalistów. W drugim etapie zakłady zakwalifikowane do finału odwiedziła Komisja Konkursowa, której celem było weryfikacja wcześniej podanych informacji, a także przeprowadzenie dodatkowej ankiety oraz testu teoretycznego na wskazanym pracowniku serwisu.
Laureatami zostali:
Wyróżnienia:
Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie Sp. z o. o.
P.H.U.P. "Agros-Wrońscy" sp. z o. o.
Laureaci:
1 miejsce KUNERT Spółka Jawna, Poladowo 70, 64-030 Śmigiel
2 miejsce ROL-BRAT, S. W. Załęscy, Sp. J. Żabin Karniewski 39, 06-425 Karniewo
3 miejsce P. H. U. ROLMAX, Gabriel Kurzyna, ul. Piasecka 208, 21-040 Świdnik
Pokazy maszyn
Przez 3 dni wystawy zwiedzający mogli podziwiać maszyny nie tylko na stoiskach producentów, ale także podczas pokazów maszyn w ringu oraz na indywidualnych poletkach pokazowych, gdzie odbywały się w systemie non stop.
Pokazy w ringu:
Pokazy zaczynał się spektakularną paradą prezentowanych maszyn. Była to idealna okazja by przyjrzeć się maszynom wszystkich liczących się producentów, to swoisty przegląd rynku i możliwość przyjrzenia się maszynom podczas pracy.
Zaprezentowano:
11 opryskiwaczy w tym 1 samojezdny. Wszystkie prezentowane były na wcześnie przygotowanym torze na ściernisku, dzięki czemu można było porównać stabilizację i amortyzację belek polowych. Zaprezentowały się wszystkie liczący się na rynku producenci opryskiwaczy. W sumie można było zobaczyć opryskiwacze 10 firm w tym 3 producentów krajowych.
9 nowości w tym m.in. 3 ciągniki, 2 ładowarki, 2 agregaty uprawowe, przyczepy samojezdne i kosiarki przyczepiane.
Pokaz kończył show 12 ładowaczy: 9 ładowaczy samojezdnych i 3 ładowacze czołowe.
Każdy pokaz trwał ok. 1,5 godziny.
W niedzielę pokazy maszyn w ringu odbyły się w akompaniamencie muzyki, co okazało się strzałem w dziesiątkę i spotkało z aprobatą zwiedzających.
W trakcie trwania Wystawy rolnicy mieli możliwość wzięcia udziału w seminariach:
 • „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 jako źródło wsparcia finansowego ze środków UE” – ARiMR
 • „Biogazownie Rolnicze – szanse rozwoju w Polsce” – ARR
 • „Rynek Środków Ochrony Roślin – stan obecny i perspektywy” – Klefmann
Drugiego dnia Wystawy odbyła się uroczystość wręczenia nagród w plebiscytach: „Rolnik Roku 2013” i „Super Sołtys 2013”.
CENTRUM NOWOCZESNEGO ROLNICTWA
Po raz pierwszy Wystawcy mieli możliwość zaprezentowania najnowszych rozwiązań w CENTRUM NOWOCZESNEGO ROLNICTWA, które mieściło się z centralnej części Wystawy przy głównej alei. W wydzielonym namiocie 8 firm eksponowało swoje najnowocześniejsze produkty:
Były to:
 • Pellon Sp. z o.o. – Pellon BioSampo
 • Kverneland – Kverneland Exacta TL GEOspread
 • JFC Polska Sp. z o.o. – stanowisko legowiskowe – JFC Deluxe
 • Bauer Group Polska – Separator PSS 3.3-780
 • Sipma S.A. – Owijarka bel OR 7532 DIANA
 • Łuczak Maszyny Rolnicze – Maszyna do pielęgnacji roślin: Eko pielnik E1-2N
 • S.C. Tomit Agri Maccine S.R.L.-Strip Hawk
 • Kockerling GmbH & Co.KG – Technologia Strip-Till w uprawie buraków, kukurydzy, rzepaku i zbóż „Master”
Agro Show GRA
Również po raz pierwszy zaproponowaliśmy zwiedzającym inny sposób zwiedzania Wystawy. Agro Show GRA to gra plenerowa, podczas której uczestnicy musieli rozwiązać zadania rozrzucone w różnych punktach Wystawy. To rozwiązał je najlepiej i w najlepszym czasie otrzymał od organizatora atrakcyjne nagrody. W ciągu dwóch dni zabawy wzięło w niej udział ponad 70 drużyn i blisko 200 uczestników.

Przyszłoroczne wystawy

Kolejna edycja Wystawy AGRO SHOW odbędzie się 19-22 września 2014 roku w Bednarach, w gminie Pobiedziska.
UWAGA – Wystawa Zielone AGRO SHOW – Polskie Zboża zmienia lokalizację!!!
Wystawa Zielone AGRO SHOW – Polskie Zboża nadal organizowana będzie przez Polska Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, równolegle z Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych, której organizatorem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 
Obie Wystawy odbędą się w tym samym czasie 7-8 czerwca 2014 roku w Sielinku w gminie Opalenica.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności