fbpx

XI Mazowiecki Kongres Gmin Wiejskich

Ponad 250 samorządowców z Mazowsza w dniach 16 – 17 listopada uczestniczyło w Zegrzu w 11 edycji Mazowieckiego Kongresu Gmin Wiejskich, który dotyczył przede wszystkim europejskich programów i mazowieckich propozycji mechanizmów wsparcia wsi i rolnictwa.

Kongres stanowił też doskonałą okazję do do podsumowania dotychczasowych działań podjętych na rzecz rozwoju i modernizacji obszarów wiejskich na Mazowszu. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło także wręczenie nagród laureatom dwóch konkursów: ,,Sukcesy widać po sąsiedzku – najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów  Wiejskich’’, ,,Najaktywniejsza Liderka Obszarów Wiejskich w Województwie Mazowieckim’’.

Sołectwa Jarzębia Łąka (gmina Tłuszcz), Wolica (gmina Radzymin), Rumoka (gmina Lipowiec Kościelny), Dzięgielewo (gmina Gozdowo) oraz Równe (gmina Strachówka) to laureaci I edycji konkursu na Najaktywniejsze Sołectwa Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Nagrody zwycięzcom wręczyła wicemarszałek  województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

– Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim od lat organizuje szereg konkursów dla – orkiestr dętych, liderek wiejskich, absolwentów wyższych uczelni czy dziennikarzy. Konkurs dla sołectw odbył się po raz pierwszy. Pięć najaktywniejszych sołectw otrzymało symboliczne czeki, każdy na 5 tys. zł. Ponadto zarówno laureaci, jak i jedenaście pozostałych sołectw, które zgłosiły się do konkursu, w ramach wyróżnienia, zaproszono do udziału w wyjeździe studyjnym na temat odnowy wsi na Opolszczyznę. Planowany jest on na początku grudnia 2017 roku – informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu  Marszałkowskego  Województwa Mazowieckiego.

Natomiast tytuł Najaktywniejszej Liderki otrzymała Mariola Kruk, bibliotekarka i blogerka z Podkońców w gminie Rzeczniów. Komisja konkursowa doceniła podjęty przez nią trud tworzenia bloga (http://podkonce.blogspot.com/) i fanpejdża, dbałość o tradycje i kulturę, podejmowane projekty i działania dokumentalistyczne, przy jednoczesnej skromności kandydatki. Drugie miejsce zdobyła Justyna Kaczorek z gminy Baranowo – niestrudzona animatorka kultury i tradycji kurpiowskiej, która z wielką pasją wykonuje swoje obowiązki zawodowe i społeczne. Trzecie – Monika Bieżuńska z gminy Wyszków, sołtys wsi Leszczydół Stary, której podwórko stało się miejscem integracji lokalnej społeczności.

– Podobnie jak w poprzednim roku komisja postanowiła wyróżnić wszystkie panie biorące udział w tegorocznej edycji konkursu. Doceniając ich codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności. Wyróżnienia otrzymały – Barbara Olesińska z Żabieńca (gm. Piaseczno), Marianna Drabarek z Karczewa, Grażyna Stelmachowska-Kowalska z Cegłowa, Maria Różańska z Sendenia Dużego (gm. Łąck) i Katarzyna Rędzikowska z Gozdowa – podsumowuje Milewska.

Źródło: UMWM

 

 

 

 

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.