fbpx
Strona głównaPozostałeWzrost eksportu produktów rolnych z Niemiec

Wzrost eksportu produktów rolnych z Niemiec

Wartość eksportu produktów rolnych z Niemiec w 2007 r. wyniosła 43,4 mld euro, czyli zwiększyła się o 14,6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie import tych towarów wzrósł o 12,3% osiągając 53,5 mld euro.


Eksport produktów zwierzęcych wyniósł 15 mld euro (wzrost o 19,1%), a produktów roślinnych – 20 mld euro (wzrost o 12,6%). Eksport tzw. produktów luksusowych (alkohol, papierosy, kakao, itp.) wzrósł o 12,3% i osiągnął 7,7 mld euro. Eksport do krajów Unii Europejskiej (wzrost o 16%) dwukrotnie przewyższył eksport do krajów trzecich (wzrost o 8,7%). Wartość wyeksportowanych produktów mleczarskich osiągnęła 7 mld euro, czyli wzrosła w ciągu roku o 27,2%. Towary te stanowiły 16% niemieckiego eksportu produktów rolnych. Najwięcej sprzedano ich na rynku włoskim. Wartość wyeksportowanego mięsa i jego przetworów wyniosła 5,8 mld euro (wzrost o 13%). Towary te stanowiły 13% ogółu eksportu rolnego i podobnie, jak w wypadku produktów mleczarskich, głównym ich odbiorcą były Włochy. Wartość wyeksportowanych zbóż i ich przetworów osiągnęła 5,2 mld euro (wzrost o 15,1%) i stanowiła 12% ogółu eksportu. Sprzedawano je głównie na rynku holenderskim. Największą pozycją importu były nasiona roślin oleistych i ich przetwory. Ich wartość osiągnęła 5,3 mld euro (wzrost o 18,1%), Kolejne miejsca zajmowały produkty mięsne (5,2 mld euro, wzrost o 13,1%) i mleczarskie (wartość 5,1 mld euro, wzrost o 22%).

(Agra Europe 2008, nr 2323, N/4)
W.M.
foto: przejście graniczne w Kołbaskowie – MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.