fbpx
Strona głównaPozostałeWzrost cen produktów rolniczych we Francji

Wzrost cen produktów rolniczych we Francji

Ceny produktów rolniczych we Francji w ubiegłym roku zwiększyły się po raz pierwszy od dwu lat. Wzrosły one o 5,2%. Podobnie, jak na rynku światowym, ceny zbóż we Francji wzrosły w 2006 r. o średnio 17,6%. N


Cena pszenicy zwiększyła się o 20%, kukurydzy – o 15,3%, a jęczmienia – o 14,5%. Zbiory niestety były o 4% mniejsze niż rok wcześniej na skutek niekorzystnego wpływu suszy na plony. Z powodu suszy niższe też były zbiory rzepaku. Wyniosły one 5,7 mln ton (spadek zbiorów o 8%, a plonów o 20%). Spowodowało to wzrost cen rzepaku o 20,6%. Spadła natomiast cena buraków cukrowych (o 17,6%), mimo, że w Nowym Jorku cena cukru wzrosła o 50%. Był to jednak efekt zmiany wspólnej polityki rolnej Unii. Ceny owoców i warzyw zwiększyły się średnio o 8,6%. Ceny śliwek wzrosły o 40,3%, gruszek – o 34,6%, a jabłek – o 31%. Ziemniaki podrożały o 33,9%. Ceny mleka spadły o 3,2%, ponieważ zmniejszono ceny skupu interwencyjnego masła i mleka w proszku. Natomiast ceny pozostałych produktów zwierzęcych wzrosły 2,1%. Ceny cieląt wzrosły o 11,6%, a buhajków – o 7,6%. O 4,8% wzrosły ceny świń – był to trzeci kolejny rok wzrostu cen tych zwierząt.

(Agra Europe 2007, nr 2264, s. N/1)
W.M.

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.