fbpx

Co dalej z cenami nawozów?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnikom zaniepokojonym wzrostem cen nawozów mineralnych wyjaśnia, że jest to zjawisko przejściowe i w kolejnych miesiącach roczne tempo spadku cen będzie się zmniejszać, a ceny w kwietniu osiągną poziom sprzed roku.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego  wynika, że w styczniu 2021 roku  nawozy azotowe podrożały średnio o około 1,1%.

– Wzrost cen nawozów na krajowym rynku jest związany z  jednej strony z sezonowym wzrostem popytu, z drugiej natomiast z podwyżkami cen nawozów w  handlu światowym, które są obserwowane od początku III kwartału 2020 r. Obserwowany wzrost cen nawozów na świecie (głównie mocznika i fosforanu amonu) jest związany z podwyżkami cen zbóż, ale też z rosnącymi kosztami produkcji w związku z drożejącym gazem. Popyt na nawozy w  skali globalnej rośnie szybciej niż ich podaż, stąd obserwowane wzrosty cen – mówi Michał Rzytki, dyrektor Departamentu Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Rolnej.

Jak podkreśla MRiRW, w ostatnich latach dynamika cen nawozów mineralnych na krajowym rynku była stosunkowo niewielka. W latach 2016-2020 w stosunku do grudnia 2015 r. (grudzień 2020 r. do grudnia 2015 r.) nawozy mineralne potaniały nominalnie średnio o 5,1%, podczas gdy maszyny podrożały w tym czasie o 26,2%, materiały budowlane o 19,0%, pestycydy o 18,6%. W tym samym czasie pszenica w skupie podrożała o 24,1%, żyto o 14,6%, a kukurydza o 0,4%. Ceny trzody chlewnej wzrosły o 3,0%, a mleka krowiego o 35,4%.

Według Grupy Azoty obserwowany deficyt niektórych nawozów, w szczególności mocznika, pomimo braku zakłóceń w produkcji nawozów w spółkach Grupy jest przejściowy. Wynika on ze zbliżającego się terminu stosowania nawozów i związanego z tym wzrostu popytu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. No tak. Wtedy gdy nawozy są najbardziej potrzebne to najlepiej podnieść cenę. Rolnik potrzebuje więc nie ma wyjścia i i tak kupi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.