Wzrasta popyt na kukurydzę do produkcji bioetanolu. Firmy kupują też z Ukrainy

paliwo dystrybutor
fot. mw

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował 2 lipca, że rośnie produkcja bioetanolu, a głównym surowcem do jego wytworzenia w I kw. 2024 r. była kukurydza, uprawiana z poszanowaniem ochrony środowiska. Część tej kukurydzy pochodziła z Ukrainy. 

Wzrost produkcji bioetanolu na cele transportowe

Rośnie produkcja bioetanolu na cele transportowe. W I kwartale 2024 r. bioetanol wytwarzało 8 wytwórców biokomponentów. Łącznie wytworzyli oni ponad 100 tys. ton bioetanolu, co oznacza wzrost produkcji tego biokomponentu o ponad 26% w porównaniu do I kwartału 2023 r. – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Samasz loteria - baner

Bioetanol głównie z kukurydzy

Głównym surowcem do produkcji bioetanolu w tym okresie była kukurydza: z ponad 260 tys. ton tego surowca wytworzono prawie 77 tys. ton bioetanolu. Kukurydza ta niemal w całości pochodziła od krajowych producentów rolnych.

Co to znaczy – “niemal w całości”?

Zwróciliśmy się do biura prasowego KOWR z pytaniem, ile procent kukurydzy pochodziło od krajowych producentów i skąd pochodziła reszta surowca. Dziś, 4 lipca (bardzo szybko, za co serdecznie dziękujemy) otrzymaliśmy odpowiedź:

– Ze złożonych sprawozdań kwartalnych wytwórców (biokomponentów) za I kw. 2024 r. wynika, iż 259,874 tys. ton kukurydzy pochodziło z Polski, 0,167 tys. ton kukurydzy pochodziło z Ukrainy – czytamy w piśmie przesłanym nam z KOWR.

Paliwo nie tylko z kukurydzy

Poza kukurydzą, do wytworzenia bioetanolu w I kwartale 2024 r. wykorzystano również 5 tys. ton destylatu z kukurydzy, a także ponad 194 tys. ton surowców odpadowych i pozostałości z przemysłu rolno – spożywczego (w tym destylatów wytworzonych z odpadów i pozostałości).

Wszystkie biokomponenty wytworzone z poszanowaniem środowiska

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował również, że wszystkie biokomponenty spełniały kryteria zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że były wytworzone z poszanowaniem ochrony środowiska i charakteryzowały się wymaganym ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. W związku z tą interesującą informacją poprosiliśmy o informację o stosownych dokumentach potwierdzających, że również importowana kukurydza spełniała wymagane kryteria.

Surowce spełniają kryteria, bo tak deklarują wytwórcy bioetanolu

– Informacja dotycząca spełnienia przez importowaną kukurydzę kryteriów zrównoważonego rozwoju została wskazana na podstawie sprawozdań kwartalnych złożonych do KOWR przez wytwórców (biokomponentów) za I kw. 2024 r. W przedmiotowych sprawozdaniach wytwórcy deklarują kraj pochodzenia/wytworzenia surowca oraz fakt spełnienia przez surowce ww. kryteriów – informuje Wojciech Adamczyk, główny specjalista Biura Dyrektora Generalnego, Wydział Medialny i Rzecznika Prasowego KOWR.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj