fbpx

Wyzwania dla polskiego rolnictwa w 2017 roku

Musimy po pierwsze reagować na sytuacje kryzysowe (ASF i ptasia grypa), a po drugie zamienić słowa w czyny w temacie Państwowej Agencji Handlu i Inwestycji – przekonuje prezes Fundacji Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA, Szczepan Wójcik. Zapraszamy na wywiad.

Panie prezesie, jakie będą najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa w 2017 roku?

Baner Syngenta

Szczepan Wójcik: Niestety w pierwszej kolejności musimy reagować na sytuacje kryzysowe. Mówię tu o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń oraz ptasiej grypy. Niepokojąca jest ostatnia rezygnacja Głównego Lekarza Weterynarii. Mam nadzieję, że jego następca, Paweł Niemczuk, wykaże się co najmniej taką samą determinacją w zwalczaniu ognisk tych dramatycznych wirusów. To powinien być połączony wysiłek różnych organów administracji. Jeżeli nie damy sobie rady z tymi chorobami, ich skutki odczuje nasz eksport. Oczywiście, cały czas stoją przed nami strategiczne wyzwania…

To znaczy?

Szczepan Wójcik: Z początkiem tego roku miała rozpocząć działalność Państwowa Agencja Handlu i Inwestycji. Poświęcono jej wiele pięknych słów, ale ustawy w Sejmie wciąż brak. Wicepremier Morawiecki zarysował ją jako koło zamachowe polskiej dyplomacji gospodarczej. Mało tego – pierwsze wysiłki miały m.in. skupić się na rynku otwierającego się na świat Iranu. Dla polskiego rolnictwa to niezwykła szansa. Mam nadzieję, że już w pierwszym kwartale słowa zamienią się w czyny.

Poza tym mamy takie sprawy jak CETA oraz rosyjskie embargo i jego przyszłość w obliczu nadchodzącej zmiany warty w Waszyngtonie. Nie zapominajmy również, że jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadało, że w pierwszym roku kadencji poznamy założenia całościowej reformy ustroju rolnego w Polsce. Miała ona zakładać zmianę konstytucji. Wiem, że pewnie jej realizacja byłaby w obecnym układzie parlamentarnym uniemożliwiona, ale polscy przedsiębiorcy rolni chcieliby wiedzieć, do czego dąży obecna władza. Nie zadowala nas wciąż powtarzane twierdzenie, że “dzierżawa powinna być podstawą ustroju rolnego”. Czekamy na konkrety.

W 2017 roku rolników znowu mogą dotknąć katastrofalne skutki długotrwałych negatywnych zjawisk atmosferycznych…

Szczepan Wójcik: Prognozy są raczej mało ekscytujące, ale na szczęście zmieniono system ubezpieczeń rolniczych. Budżet będzie w większym stopniu finansował składkę, przez co skutki np. suszy będą mniej bolesne dla producentów owoców i warzyw.

W ostatnich tygodniach pojawiają się głosy, że w resorcie środowiska pracuje się nad ustawą zakazującą stosowania w Polsce GMO…

Szczepan Wójcik: Rzeczywiście, takie enigmatyczne informacje ostatnio się pojawiają. Należy ostrożnie podchodzić do tego tematu. Nasza debata publiczna w tej sprawie pełna jest nieprawdziwych informacji i niestety często jest zupełnie odrealniona. Prawda jest taka, że w Polsce GMO jest wykorzystywane w stosunkowo małej mierze. Zupełny zakaz sprawi, że stracimy na konkurencyjności, a na naszym krajowym rynku będziemy jednymi z najdroższych dostawców żywności. Czy tego chcą Polacy? Nie sądzę. Zdecydowanie powinniśmy robić wszystko, aby ograniczać stosowanie GMO. Powinniśmy z całą mocą zwalczać umowę handlową z Kanadą oraz ewentualną liberalizację unijnych przepisów.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa dla polskich rolników, która powinna być naszym priorytetem w rozmowach na forum unijnym. Myślę o wypracowaniu reguł “relokacji” towarów, które w ramach realizacji umowy stowarzyszeniowej napływają do nas z Ukrainy. Jeżeli inne państwa unijne nie będą z nami “solidarne”, wkrótce upadnie nasza produkcja zboża, a Polska będzie zalana tanim ziarnem ze wschodu.

źródło: Fundacja Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA

 

 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.