fbpx

Wyższe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Minister Krzysztof Ardanowski przewodniczył polskiej delegacji na posiedzeniu Rady ministrów rolnictwa UE. Na wniosek Polski, w czasie posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) ministrowie i komisarz ds. rolnictwa omawiali trudną sytuację rolników dotkniętych suszą w Polsce.

Minister J.K. Ardanowski przedstawił niekorzystne warunki pogodowe dla produkcji rolniczej (brak opadów i bardzo wysokie temperatury) w ostatnim okresie i związane z tą sytuacją dotkliwe straty rolników. Podkreślił, że dla rolników jest to bardzo trudna sytuacja, gdyż zbiory zbóż  i rzepaku oraz pasz dla zwierząt są znacznie mniejsze, przy konieczności spłaty zobowiązań finansowo-kredytowych.

Samasz loteria - baner

Minister zaapelował do KE o uruchomienie działań nadzwyczajnych w ramach istniejących możliwości prawnych, a do kolegów ministrów, o solidarność europejską wobec trudnej sytuacji w polskim rolnictwie. W dyskusji zabrało głos 16. ministrów. Wszyscy oni poparli wniosek Polski. Wielu ministrów zaznaczyło także trudną w tym roku, z powodów klimatycznych, sytuację w ich krajach.

Komisarz Phil Hogan podkreślił, że Komisja uważnie monitoruje sytuację na rynkach rolnych. Pomimo, że ostateczne straty nie są jeszcze dokładnie znane – zaproponował on działania, które pomogą rolnikom przetrwać ten trudny sezon rolniczy.

Rolnicy otrzymają wyższe w tym roku zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 70% należnych kwot płatności bezpośrednich oraz 85% w ramach działań obszarowych PROW.   

Rolnicy państw dotkniętych suszą zostaną również zwolnieni z niektórych zobowiązań wynikających z zazielenienia. Dostępna będzie pomoc państwa w formule de minimis.

Źródło: MRiRW

 

 

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.