Wyższe cła przywozowe na kukurydzę, sorgo i żyto

Utrzymujące się niskie ceny kukurydzy na całym świecie i duża podaż doprowadziły do drugiej aktualizacji ceł przywozowych przez Komisję Europejską. Automatyczny mechanizm obliczania należności celnych przywozowych został uruchomiony 27 kwietnia, ustalając cło przywozowe na kukurydzę, sorgo i żyto na 5,27 EUR za tonę. Nowe obliczenia doprowadziły do zmiany cła w wysokości 10,40 EUR za tonę.

– Zmieniona taryfa, opublikowana 5 maja 2020 r. w Dzienniku Urzędowym, jest obliczana zgodnie z rozporządzeniem UE 642/2010. Wyjaśnia, że cło przywozowe na trzy zboża opiera się na różnicy między europejską ceną referencyjną a światowym punktem odniesienia dla kukurydzy – ceną w USA, obliczoną jako cena kukurydzy cif (tj. Koszty, ubezpieczenie i fracht) w porcie w Rotterdamie.

– Załamanie cen ropy doprowadziło do spadku popytu na paliwo bioetanolowe w USA, a także do obniżenia kosztów transportu. Ponadto oczekuje się rekordowego zbioru kukurydzy w latach 2020/2021 na poziomie globalnym. Połączenie tych czynników spowodowało, że ceny rynkowe CIF w USA dla kukurydzy w porcie w Rotterdamie wyniosły 146,63 € za tonę – informuje Komisja Europejska.

Źródło: KE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności