fbpx

Wystawa rolnicza Opolagra 2008 kontynuuje dynamiczny rozwój

(DLG AgroFood). W dniach od 6 do 8 czerwca w Polskiej Nowej Wsi (gmina Komprachcice koło Opola) odbyła się fachowa wystawa rolnicza Opolagra 2008. Zarówno wystawcy jaki i organizator imprezy – DLG AgroFood Poznań, spółka zależna DLG e. V. (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft- Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) ) wyrazili zadowolenie z przebiegu imprezy oraz frekwencji zwiedzających wystawę.

Jak podaje DLG AgroFood targi zwiedziło 33 tysiące rolników oraz fachowców z branży, a 270 wystawców zaprezentowało swoje przedsiębiorstwa, produkty, technologie oraz środki produkcji roślin i zwierząt. Zarówno liczba zwiedzających jak i liczba wystawców tegorocznej Opolagry wzrosła o 10 procent w stosunku do poprzednich imprez, posumował sukces wystawy dr Georg Mosch, dyrektor DLG-AgroFood. Wielu wystawców prezentowało się na większych aniżeli w latach poprzednich stoiskach, w efekcie czego powierzchnia tegorocznej wystawy wzrosła o 20 procent, podkreślił dyrektor, dr Mosch. Szczególnie cieszy dra Moscha fakt stale rosnącej popularności Opolagry również poza granicami regionu. Pierwsze wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników Opolagry dowodzą, iż jedna trzecia zwiedzających wystawę pochodzi z okolic oddalonych o ponad 100km od miejsca imprezy. Fakt ten świadczy o rosnącym znaczeniu Opolagry jako przodującej imprezy fachowej w branży rolniczej w południowo-zachodniej Polsce. Patronat honorowy nad tegoroczną Opolagrą objęli: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Duże zadowolenie z wystawy ze strony wystawców i zwiedzających
Rolników zwiedzających Opolagrę interesowały szczególnie maszyny rolnicze, nowe trendy w technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz informacje w zakresie hodowli zwierząt jak i przygotowania do inwestycji. Badania opinii zwiedzających wykazy, iż rolnicy, których przedsiębiorstwa zajmują się po połowie uprawą gleby jak i hodowlą zwierząt, wyrazili duże zadowolenie z informacji uzyskanych podczas wystawy. Prawie wszyscy zaznaczyli zamiar uczestnictwa w przyszłorocznej Opolagrze. Również wystawcy zaznaczyli duże zadowolenie z tegorocznej wystawy, jak wynika z badań ankiety wśród wystawców Opolagry 2008. Zdaniem ankietowanych wystawę zwiedzili postępowi i nowocześnie myślący rolnicy zainteresowani inwestycjami w nowe technologie, a co za tym idzie, w rozwój swoich gospodarstw.

Duże zainteresowanie ze strony ważnych osobistości
Dyrektor DLG AgroFood, dr Mosch miał zaszczyt powitać wielu gości honorowych na tegorocznej Opolagrze. Wystawę otworzył Marian Zalewski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w swoim wystąpieniu podkreślił wysokie znaczenie Opolagry jako platformy informacyjnej branży rolniczej. Tu polscy rolnicy mogą zasięgnąć informacji o ważnych aspektach w branży, aby dostosować swoje gospodarstwa do wymogów jakie stawia nam przyszłośćâ??, zaznaczył Minister Zalewski. Kolejnymi gośćmi honorowymi na Opolagrze 2008 byli panowie Józef Sebesta, Marszałek oraz Bogdan Tomaszek, Wojewoda Województwa Opolskiego jak i wielu parlamentarzystów z regionu z posłem mniejszości niemieckiej Ryszardem Gallą na czele.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/opolagra.jpg align=right width=200
Wystawcami Opolagry 2008 byli producenci maszyn rolniczych oraz środków produkcji z Polski oraz Europy Zachodniej, polski handel maszynami rolniczymi jak i przedsiębiorstwa naprawcze oraz związki hodowców zwierząt. Oferta wystawy objęła szeroko zakrojoną paletę w zakresie techniki uprawy roślin, hodowli zwierząt, techniki leśnej oraz bioenergii jak i w zakresie środków produkcji. Szczególną atrakcję wystawy stanowiły codzienne pokazy pracy maszyn, opatrzone fachowym komentarzem ze strony dra Józefa Cieza, pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego. Prezentacja obejmowała pokazy pracy maszyn do uprawy i pielęgnacji gleby, techniki siewu oraz techniki paszowej. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się też specjalny tor przeszkód do stabilizacji belki polowej opryskiwaczy. W sumie zaprezentowanych zostało 50 ciągników oraz innych maszyn rolniczych w warunkach symulujących naturalną prace maszyn.

Wystawa zwierząt nową atrakcją Opolagry
Wystawa zwierząt przeprowadzona po raz pierwszy na Opolagrze 2008 bardzo szybko stała się hitem imprezy. Pod kierownictwem Marcina Ziaji, przewodniczącego Związku Hodowców Bydła w Opolu zaprezentowano w specjalnie przygotowanym ringu najlepsze okazy krów, jałówek oraz cieląt z całego regionu. Punktem kulminacyjnym prezentacji był konkurs i ocena zwierząt w sobotę 7 czerwca 2008. Dyrektor naczelny DLG, dr Reinhard Grandke wespół z popularnym hodowcą bydła Fritz-Haraldem Strodthoff-Schneiderem z miejscowości Schweiburg am Jadebusen w Dolnej Saksonii, oceniali prezentowane zwierzęta oraz komentowali przebieg imprezy. Wyróżnieni zwycięscy spośród rywalizujących grup zostali ponownie poddani ocenie jurorów, którzy wyłonili super-championa Opolagry. Super-championem została krowa Rolanda rasy czerwonobiałej z Głogóweckiego OHZu. Hodowcy wyróżnionych zwierząt zostali nagrodzeni pucharami podczas uroczystej gali Opolagry.

Dzień eksperta stał się sukcesem
Koncepcja powołania dnia eksperta pierwszego dnia wystawy oraz oferta specjalistycznego programu dla agroprzedsiębiorców zostały pozytywnie przyjęte. DLG AgroFood odnotowało w tym dniu podwojoną frekwencję zwiedzających w stosunku do ubiegłego roku.
W ramach forum Opolagry przy wszystkich stoiskach wystawowych odbywały się prelekcje i dyskusje na aktualne tematy dotyczące rozwoju polskiego rolnictwa. We wspólnie z Opolskim Urzędem Marszałkowskim oraz Wrocławskim ODR-em zorganizowanych forach dyskutowano miedzy innymi na temat: Produkty rolne ceny i tendencje rozwoju w latach 2008/2009, Uprawy ekologiczne: jakie są nasze możliwości?Uprawa kukurydzy jako źródła bioenergii.

Kolejna Opolagra odbędzie się w dniach od 5 do 7 czerwca 2009 roku na terenie Aeroklubu Opole w Polskiej Nowej Wsi w gminie Komprachcice.

na podstawie materiałów biura prasowego DLG opr. Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.