fbpx
Strona głównaNa topieWystaw żółte naczynia do monitoringu upraw

Wystaw żółte naczynia do monitoringu upraw

Żółte naczynia do monitoringu upraw to prosty, skuteczny i tani sposób na kontrolę plantacji pod kątem nalotu szkodników. Przypominamy o konieczności wystawienia żółtych naczyń na polach.

W całym kraju panują dodatnie temperatury. Wg synoptyków wielu miejscach słupki wskazywać będę powyżej 10°C, a nawet 15°C. Taka aura oznacza wzmożoną aktywność szkodników, które już nalatują na plantacje rzepaku. Chowacz brukwiaczek na rzepak nalatuje od 6°C. W temperaturach ok. 10-13°C intensywnie zaczyna atakować chowacz granatek.

Żółte naczynia umieszczamy na polu (ok 20 m od brzegu) od strony nalotu szkodników, czyli lasu, wszelkich innych zadrzewień, krzaków. Na rynku dostępne żółte naczynia z przykrywką (sitko). Jeśli naczynie nie jest przykrywane specjalnym sitkiem, wówczas kilka cm poniżej krawędzi brzegu trzeba przewiercić małe otwory, aby w razie opadów z naczynia nie przelał się płyn/woda i złapane owady. Żółte naczynie w ok ¾ wypełnia się wodą/płynem.

Żółte naczynie w okresie wczesnej wiosny, kiedy w nocy możliwe są spadki temperatur poniżej 0°C wypełnia się zimowym płynem do spryskiwaczy. Jeśli występują opady to w razie konieczności trzeba wylać płyn zmieszany z wodą i uzupełnić pojemnik płynem.

W środku wiosny, gdy nie występują już nocne spadki temperatur, żółte naczynia wypełnia się wodą z niewielką ilość płynu zmniejszającego jej napięcie powierzchniowe, np. płynu do naczyń, by uniemożliwić złapanym owadom wydostanie się z pułapki. Żółte naczynia podnosimy wraz ze wzrostem roślin, na wysokość łanu. Monitoring żółtych naczyń prowadzimy regularnie, najlepiej o zbliżonych godzinach, np. w południe.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.