fbpx
Strona głównaTechnikaEksploatacja i serwisWysokość belki opryskiwacza nad łanem i prędkość jazdy podczas oprysku mają kluczowe...

Wysokość belki opryskiwacza nad łanem i prędkość jazdy podczas oprysku mają kluczowe znaczenie

Wraz ze wzrostem wysokości belki od optymalnej pozycji tylko o 10 cm, utrata oprysku przez wiatr może wzrosnąć nawet 2-krotnie, a przy silnym wietrze będzie to jeszcze wyższa wartość. Warto więc zadbać o jej prawidłowe ustawienie.

Ta sytuacja jest możliwa w przypadku każdego, nawet nowego i kosztownego opryskiwacza wyposażonego w liczne systemy usprawniające pracę, takie jak chociażby automatyczne utrzymanie wysokości belki od podłoża.

W przypadku starszych lub mniej zaawansowanych opryskiwaczy, które nie są wyposażone w systemy wspomagające, warto mieć na uwadze, aby prędkość ciągnika nie była większa niż 8 km/h, ponieważ tylko przy belce o szerokości roboczej 12 m amplituda drgań belki może osiągnąć ± 20 cm, a to są wbrew pozorom całkiem duże wartości wpływające na jakość i skuteczność oprysku.

W tym momencie dochodzimy do sedna niniejszego tekstu, czyli wysokości, na jaką trzeba ustawić belkę. Wysokość ta zależy od kąta pracy rozpylaczy, który w przypadku znakomitej większości obecnie stosowanych rozwiązań wynosi pomiędzy 110 a 120°. W takim przypadku optymalna jest wysokość to 0,5 m nad opryskiwaną powierzchnią przy optymalnym ciśnieniu cieczy. Zmniejszenie wysokości belki powoduje większe nakładanie się „stożków opryskowych” co zwiększa nierównomierność oprysku. Natomiast zwiększenie wysokości belki np. do 0,6 m sprzyja bardziej równomiernemu pokryciu roślin środkiem ochrony roślin, lecz powoduje większą wrażliwość na ruchy powietrza, co sprzyja znoszeniu oprysku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.