fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychWysokie tempo eksportu rosyjskiej pszenicy będzie wywierało presję na ceny

Wysokie tempo eksportu rosyjskiej pszenicy będzie wywierało presję na ceny

Jak podaje serwis e-WGT, tempo eksportu rosyjskiej pszenicy na początku sezonu nie było imponujące, jednak przyspieszenie w ostatnich miesiącach 2022 roku pozwoliło odrobić straty z nawiązką.

– Efektem tego było znaczne przyspieszenie tempa dostaw do Algierii, która w ostatnich miesiącach znajdowała się w pierwszej trójce odbiorców rosyjskiej pszenicy. Według Sovecon Rosja wysłała do Algierii więcej pszenicy w pierwszym półroczu sezonu niż we wszystkich innych sezonach eksportowych – informuje serwis e-WGT.

Dane RosStatu wskazują na eksport w okresie lipiec-grudzień na poziomie 22,7 mln ton pszenicy, co daje o 0,2 mln ton więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Łącznie instytucja prognozuje rosyjski eksport w tym sezonie na 39,5 mln ton, przy czym szacunki USDA opiewają na aż 43 mln ton.

– Oznacza to, że przekroczono dopiero połowę całego eksportu, podczas gdy w I połowie sezonu 2021/22 wyeksportowano aż 2/3 całości. Olbrzymia podaż eksportowa rosyjskiej pszenicy będzie zatem utrzymywać także w kolejnych miesiącach i będzie nadal wywierać presję na ceny tego zboża – czytamy w serwisie e-WGT.

UE wyeksportowała w okresie lipiec-grudzień 16,7 mln ton pszenicy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.