Wysokie temperatury degradują plony kukurydzy

Wzrost i rozwój kukurydzy uzależniony jest w dużym stopniu od temperatury. Wysokie temperatury w okresie kwitnienia kukurydzy są zagrożeniem dla plonów.

reklama
Baner Amazone

Kukurydza należy do roślin ciepłolubnych, co jest widoczne poczynając od jej kiełkowania i wschodów. Największy przyrost masy kukurydzy obserwuje się w temperaturze powyżej 18 – 20°C. Temperatura ta uznawana jest za optymalną dla wzrostu i rozwoju tej rośliny.

Zbyt wysoka temperatura – powyżej 23°C – występująca w okresie kwitnienia kukurydzy, przy jednoczesnej małej wilgotności powietrza, jest niepożądana dla rozwoju roślin i może w znaczącym stopniu wpływać na obniżenie plonów ziarna. W takich warunkach bowiem pyłek kukurydzy szybko traci swoją żywotność, co sprawia że nie wszystkie kwiatki zostają zapylone, a kolby charakteryzują się gorszym zaziarnieniem.

reklama
Baner Kioti

Po przekwitnięciu i zawiązaniu kolb, aż do okresu dojrzewania kukurydza wykazuje już niższe wymagania termiczne. W tym czasie obniżenie temperatury poniżej 10°C nie wpływa negatywnie na uzyskane plony ziarna.

W przypadku plonowania kukurydzy ważna jest również temperatura panująca w okresie wczesnojesiennym. Wcześniej występujące długotrwałe chłody jesienne wpływają na przedłużenie wegetacji roślin oraz opóźniają ich dojrzewanie.

Z kolei wczesne przymrozki jesienne prowadzą do zasychania liści i hamowania procesu fotosyntezy, co wpływa na obniżenie plonu ziarna, co jest szczególnie widoczne w przypadku odmian późnych. Przymrozki mogą również przyczyniać się do pękania ziarna, co jest niepożądane zwłaszcza na plantacjach hodowlanych, bowiem obniża jego wartość siewną. Poza tym kukurydza z obumarłymi w efekcie przemarznięcia tkankami przewodzącymi łodyg jest w większym stopniu narażona na ataki ze strony patogenów grzybowych, co może doprowadzić do jej wylegania.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI