Wysokie ceny zbóż na giełdach

Wdrugim tygodniu września ceny giełdowe pszenicy na paryskiej giełdzie utrzymywały się nadal na bardzo wysokim poziomie. Notowania wspierane były poprzez wzmożony eksport oraz obniżenie prognoz unijnej produkcji zbóż w bieżącym sezonie. Pszenica w kontrakcie listopadowym potaniała przez tydzień o zaledwie 0,8% do 227,8 euro/tonę. Jest to jednak nadal poziom cen o 5,3% wyższy niż dwa tygodnie wcześniej .

W niewielkim stopniu podrożała kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie listopadowym umocniły się przez tydzień o 1% do 197,5 euro/tonę. W dalszym ciągu drożała pszenica i kukurydza w kontraktach na giełdzie w Chicago (CboT). Notowania pszenicy w kontrakcie wrześniowym wzrosły o 3,8% do 259,7 USD/tonę, a kukurydzy – o 5,4% do 179,6 USD/tonę.
Rynek oczekiwał na raport prognostyczny Amerykańskiego Departamentu Rolnego. Analitycy są zdania, że Amerykański Departament Rolny obniży sierpniową prognozę światowych zbiorów zarówno pszenicy – z 645,73 mln ton do 641,44 mln ton, jak również zbóż paszowych (kukurydzy).
FAO nie widzi zagrożenia powtórzenia się sytuacji kryzysu żywnościowego, podobnego do sezonu 2007/’08. Podaż zbóż na świecie jest wystarczająca do pokrycia potrzeb. Niemniej jednak utrzymywanie wygórowanych cen zbóż może dotknąć ubogie kraje importujące zboże. Fala niezadowolenia już jest odczuwana w niektórych z nich – np. Mozambik.
Oszacowania tegorocznych zbiorów w Rosji nie pogorszyły się w stosunku do wcześniejszych prognoz. Ministerstwo Rolnictwa ocenia je na ok. 63 mln ton, a prognozy mówiły o 60-65 mln ton. Niemniej jednak według handlowców i niezależnych analityków, rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa przeszacowało zapasy początkowe zbóż, które oceniane są na 26 mln ton, tymczasem w rzeczywistości mogą one być w przedziale od 17 mln ton do 20,5 mln ton.
Wrp.pl na podst. FAMMU/FAPA