Wyrównać szanse

11 marca br. rozpoczął się nabór do programu „Youngster”, skierowanego do uczniów z klas trzecich gimnazjów położonych na terenach wiejskich. W VI edycji, która będzie realizowana w roku szkolnym 2013/14 ma szansę wziąć udział około 40 nowych szkół. Program realizuje i finansuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a wsparcia merytorycznego udziela Wydawnictwo „Macmillan”.

W ramach programu „Youngster” gimnazjaliści klas trzecich biorą udział w dodatkowych zajęcia z języka angielskiego, stanowiących uzupełnienie oraz rozszerzenie programu nauczania. Zajęcia odbywają się w podziale na małe, maksymalnie 15-osobowe grupy, odpowiadające poziomowi znajomości języka angielskiego przez uczniów. W ciągu całego roku szkolnego realizowanych jest 90 dodatkowych godzin lekcyjnych dla każdej z grup. Fundacja zapewnia również wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne (podręczniki, materiały edukacyjne, itp.).
Celem programu jest bowiem wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich oraz ułatwienie jej dostępu do miejskich szkół ponadgimnazjalnych – właśnie poprzez uzupełniające zajęcia z języka angielskiego. 
11 marca rozpoczęła się rekrutacja do kolejnej, VI edycji programu, która będzie realizowana w roku szkolnym 2013/14. Nabór potrwa do 22 marca br. Do programu dołączy około 40 szkół, które zgłoszą się jako pierwsze. W przypadku większej liczby chętnych Fundacja wprowadzi dodatkowe kryteria rekrutacji. 
To, co wyróżnia program „Youngster” spośród innych programów edukacyjnych, to brak klasówek, ocen czy prac domowych. W zamian nauczyciele skupiają się na pobudzaniu motywacji wewnętrznej ucznia. Udział w zajęciach jest całkowicie dobrowolny – mówi Krzysztof Lipiński, Zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – EFRWP organizuje również corocznie szkolenia metodyczne i merytoryczne dla prowadzących zajęcia anglistów, w celu doskonalenie ich kwalifikacji zawodowych – dodaje. 
W roku szkolnym 2012/2013 program realizowany jest w 160 gimnazjach zlokalizowanych w 111 gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Uczestniczy w nim blisko 4000 uczniów, a zajęcia są prowadzone przez 194 nauczycieli.
Pierwsze zajęcia w ramach programu „Youngster” odbyły się w 2007 roku. Od tamtej pory w Programie wzięło udział blisko 17 tys. uczniów. 
W lutym br. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Wydawnictwo „Macmillan” otrzymali wyróżnienie w XVI edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu Gazety Finansowej za działania prowadzone w ramach programu „Youngster” w 2012 roku. 
Program „Youngster” jest finansowany przez EFRWP. Wsparcia merytorycznego udziela partner projektu –  Wydawnictwo „Macmillan”.
Więcej informacji o programie na stronie: www.youngster.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności