fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUbezpieczenia i przepisyWyrób napojów spirytusowych na nowych zasadach

Wyrób napojów spirytusowych na nowych zasadach

Rada Ministrów na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi 5 lipca przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw.

– Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących trybu prowadzenia kontroli, która związana jest ze spełnianiem wymagań przez napoje spirytusowe. Ponadto, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie prowadził rejestr działalności dotyczącej wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych, podmiotów wykonujących działalność związaną z wyrobem i przetwarzaniem alkoholu etylowego oraz producentów wyrobów tytoniowych – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W nowych przepisach określony zostanie tryb prowadzenia kontroli dotyczącej spełniania wymagań przez napoje spirytusowe, zgodnie z unijnymi przepisami.

Wdrożone zostaną  tez zasady nadzoru nad procesem leżakowania napojów spirytusowych, w których opisie, prezentacji lub etykietowaniu umieszczone są informacje o okresie leżakowania (dojrzewania) napoju spirytusowego. Nadzór nad takim leżakowaniem sprawować będzie Krajowa Administracja Skarbowa.

– Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci będą mieć pewność, że zakupiony przez nich napój spirytusowy, np. whisky lub okowita, faktycznie dojrzewał np. przez 5 lub 10 lat, zgodnie z informacją na etykiecie wyrobu podaną przez producenta – informuje MRiRW.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przejmie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenie: rejestru działalności dotyczącej wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych, rejestru podmiotów wykonujących działalność związaną z wyrobem i przetwarzaniem alkoholu etylowego,rejestru producentów wyrobów tytoniowych.

Według autorów nowelizacji ustawy rozwiązanie to pozwoli na efektywniejsze prace koncepcyjne związane z rozwojem rynku wina i wyrobów alkoholowych oraz lepszą współpracę z organizacjami zrzeszającymi producentów wyrobów winiarskich, piwa, napojów spirytusowych oraz alkoholu etylowego.

Rozszerzony zostanie  również zakres stosowania rejestru producentów wyrobów tytoniowych o nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym o wyroby tytoniowe do podgrzewania. Zaostrzone zostaną też kary za nielegalną produkcję i przetwarzanie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.