Wypłaty czas zacząć!

Pomoc suszowa, wsparcie de minimis, wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i płatności w ramach: ONW i rolno-środowiskowych – w ich ramach część pieniędzy popłynęła już do rolników. Kiedy pozostała transza trafi na ich konta…?

W ubiegły piątek na konta polskich rolników wpłynęła pierwsza transza pomocy suszowej w wysokości 200 mln złotych – takie informacje przedstawił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas konferencji prasowej w Sejmie RP.
Na pomoc suszową ogółem przeznaczono 450 mln złotych.

Dodatkowo, tego samego dnia 15 mln zł popłynęło do producentów porzeczki czarnej w ramach pomocy de minimis. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 14 127 wniosków w tej sprawie, w których rolnicy ci ubiegali się o pomoc finansową w łącznej wysokości 24,1 mln zł.
– Jednocześnie też rozpoczyna się wypłata zaliczek płatności bezpośrednich. Taką decyzję podjąłem ze względu na sytuację ekonomiczną rolników, która spowodowana została przez susze i niskie ceny na rynkach rolnych – powiedział szef resortu rolnictwa.

W ramach płatności zaliczkowych, do końca listopada br. wypłacone zostanie 1,1 mld złotych. W piątek około 44 tysiące rolników otrzymało w sumie 162,2 mln złotych. Zaliczki będą przyznawane w wysokości 50% należnej kwoty, tj.:

  • 226,85 zł/ha w przypadku jednolitej płatności obszarowej,
  • 85,86 zł/ha w przypadku płatności dodatkowej,
  • 211 zł/ha w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych oraz
  • 459,52 zł/ha w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

Zaliczki będą wypłacane z urzędu – nie jest potrzebny dodatkowy wniosek. Otrzymają je rolnicy, którzy nie zostali wytypowani do kontroli na miejscu, oraz wobec których nie mają zastosowania zmniejszenia płatności, wykluczenia i inne kary administracyjne.
Poza tym, minister Sawicki poinformował również o rozpoczęciu wypłaty płatności w ramach ONW i rolno-środowiskowych.
Renata Struzik, źródło: MRiRW