fbpx
Strona głównaWiadomościWypadki w rolnictwie

Wypadki w rolnictwie

W minionym półroczu zgłoszono do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 13 195 wypadków, do których doszło podczas pracy w gospodarstwach rolnych. To o 3% mniej niż w roku ubiegłym. Niestety 48 z nich, to wypadki śmiertelne.

Najwięcej, bo aż 47,2% poszkodowanych, doznało uszczerbku na zdrowiu wskutek upadku. Spory odsetek osób (14,4% wypadków) zostało poszkodowanych na skutek uderzenia, pogryzienia bądź przygniecenia przez zwierzęta. 1 192 osoby (12,2% ogółu zgłoszonych wypadków) ucierpiały na skutek uderzenia bądź pochwycenia przez maszyny rolnicze. Pocieszający jest fakt, że w większości wypadków KRUS orzekł niewielki uszczerbek na zdrowiu (do 5%).

Niestety nie wszystkie zdarzenia miały tak szczęśliwy finał. W pierwszym półroczu do Kasy zgłoszono 48 śmiertelnych ofiar pracy w rolnictwie. Najczęściej zgonem kończyły się wypadki, do których dochodziło w trakcie transportu. Tak zginęło 18 osób. 10 osób poniosło śmierć na skutek upadku z wysokości, a 5 po uderzeniu przez ciężkie przedmioty. 6 osób poniosło śmierć w wskutek nagłego zachorowania.

Do największej liczby wypadków w rolnictwie, które KRUS odnotował w pierwszym półroczu tego roku doszło w województwach: lubelskim (1694), mazowieckim (1671) oraz wielkopolskim (1419). Najmniejszej liczbie wypadków ulegli rolnicy na terenie woj. lubuskiego (157).
Niestety tylko w trzech woj. tj. opolskim, pomorskim i śląskim, nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.