fbpx

Wymieniać noże w kosie kombajnu?

Stępione elementy tnące najbardziej dają się we znaki podczas koszenia w warunkach zwiększonej wilgotności (np. późnym wieczorem) oraz w zachwaszczonym łanie. Jakie są tego konsekwencje?

Widocznym objawem będą pozostawione na ściernisku pasy nierówno ściętych źdźbeł, zaś mnie widocznym – zwiększone obciążenie targańca (co czasem wiąże się z nadmiernym hałasem dochodzącym z tego elementu). Po ewentualnej wymianie elementów należy zwrócić uwagę, czy kosa płynnie przesuwa się w belce.

Baner Syngenta

Czytaj także: Czym i jak smarować podzespoły maszyn?

Podczas montażu należy także zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie kosy – w skrajnym położeniu roboczym oś palców powinna pokrywać się z osią nożyków. Jeżeli jest inaczej, kosę należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym czynnikiem decydującym o jakości cięcia jest odległość między stalką a nożykiem. Powinna ona wynosić od 0,3 do 0,8 mm. Zbyt duży luz spowoduje znaczne pogorszenie jakości pracy, zbyt mały zaś – przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Czytaj także: Czas szykować kombajn!

Koszt jednego noża do kosy zwykle nie przekracza 5 zł brutto, jednak w skali całej belki mamy do czynienia zwykle z kosztem rzędu kilkuset zł. Wydaje się, że warto poczynić taką inwestycję dla dobrych komfortu i jakości pracy, tym bardziej, że jeżeli pola utrzymane są w dobrej kulturze, nie będziemy tego robić zbyt często.

Łukasz Wasak

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.