Wymieniać noże w kosie kombajnu?

Stępione elementy tnące najbardziej dają się we znaki podczas koszenia w warunkach zwiększonej wilgotności (np. późnym wieczorem) oraz w zachwaszczonym łanie. Jakie są tego konsekwencje?

Widocznym objawem będą pozostawione na ściernisku pasy nierówno ściętych źdźbeł, zaś mnie widocznym – zwiększone obciążenie targańca (co czasem wiąże się z nadmiernym hałasem dochodzącym z tego elementu). Po ewentualnej wymianie elementów należy zwrócić uwagę, czy kosa płynnie przesuwa się w belce.

Czytaj także: Czym i jak smarować podzespoły maszyn?

Podczas montażu należy także zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie kosy – w skrajnym położeniu roboczym oś palców powinna pokrywać się z osią nożyków. Jeżeli jest inaczej, kosę należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym czynnikiem decydującym o jakości cięcia jest odległość między stalką a nożykiem. Powinna ona wynosić od 0,3 do 0,8 mm. Zbyt duży luz spowoduje znaczne pogorszenie jakości pracy, zbyt mały zaś – przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Czytaj także: Czas szykować kombajn!

Koszt jednego noża do kosy zwykle nie przekracza 5 zł brutto, jednak w skali całej belki mamy do czynienia zwykle z kosztem rzędu kilkuset zł. Wydaje się, że warto poczynić taką inwestycję dla dobrych komfortu i jakości pracy, tym bardziej, że jeżeli pola utrzymane są w dobrej kulturze, nie będziemy tego robić zbyt często.

Łukasz Wasak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności