fbpx
Strona głównaPolecamyWymieniać noże w kosie kombajnu?

Wymieniać noże w kosie kombajnu?

Stępione elementy tnące najbardziej dają się we znaki podczas koszenia w warunkach zwiększonej wilgotności (np. późnym wieczorem) oraz w zachwaszczonym łanie. Jakie są tego konsekwencje?

Widocznym objawem będą pozostawione na ściernisku pasy nierówno ściętych źdźbeł, zaś mnie widocznym – zwiększone obciążenie targańca (co czasem wiąże się z nadmiernym hałasem dochodzącym z tego elementu). Po ewentualnej wymianie elementów należy zwrócić uwagę, czy kosa płynnie przesuwa się w belce.

Czytaj także: Czym i jak smarować podzespoły maszyn?

Podczas montażu należy także zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie kosy – w skrajnym położeniu roboczym oś palców powinna pokrywać się z osią nożyków. Jeżeli jest inaczej, kosę należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym czynnikiem decydującym o jakości cięcia jest odległość między stalką a nożykiem. Powinna ona wynosić od 0,3 do 0,8 mm. Zbyt duży luz spowoduje znaczne pogorszenie jakości pracy, zbyt mały zaś – przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Czytaj także: Czas szykować kombajn!

Koszt jednego noża do kosy zwykle nie przekracza 5 zł brutto, jednak w skali całej belki mamy do czynienia zwykle z kosztem rzędu kilkuset zł. Wydaje się, że warto poczynić taką inwestycję dla dobrych komfortu i jakości pracy, tym bardziej, że jeżeli pola utrzymane są w dobrej kulturze, nie będziemy tego robić zbyt często.

Łukasz Wasak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.