fbpx

Wykorzystaj azot z atmosfery i zmniejsz nawożenie azotowe

Dzięki zastosowaniu bakterii wiążących azot atmosferyczny można dostarczyć roślinom co najmniej 30 kg dodatkowego azotu. W przypadku upraw o dłuższym okresie wegetacji zysk może stanowić nawet od 50 do 100 kg dodatkowego azotu dla roślin.

W produkcji roślinnej ze względu na wysokie ceny nawozów azotowych coraz większego znaczenia nabiera korzystanie z rozwiązań umożliwiających zmniejszenie nawożenia azotowego, między innymi poprzez wykorzystanie azotu atmosferycznego.

Samasz loteria - baner

W warunkach naturalnych zdolność taką wykazują rośliny bobowate żyjące w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. W przypadku uprawy innych gatunków roślin można wykorzystywać w tym celu dostępne na rynku preparaty mikrobiologiczne zawierające w swoim składzie szczepy bakterii zdolnych do wiązania azotu atmosferycznego. Uwzględnienie tego typu preparatów w produkcji roślinnej daje możliwość ograniczenia nawożenia azotowego.

W preparatach tych znajdują się szczepy bakterii wykazujące zdolność zasiedlania podziemnych lub też nadziemnych części roślin, względnie jednych i drugich. Mechanizm wiązania azotu atmosferycznego jest analogiczny jak w przypadku działania bakterii brodawkowych żyjących w symbiozie z roślinami bobowatymi. Jednakże występujące w preparatach mikrobiologicznych szczepy bakterii są w stanie prowadzić ten proces u wielu gatunków roślin uprawnych, które w warunkach naturalnych nie mają możliwości korzystania z azotu atmosferycznego. Wiązanie azotu następuje na przykład poprzez blaszkę liściową z wykorzystaniem enzymu nitrogenazy.

Preparaty mikrobiologiczne, które zawierają wolnożyjące szczepy bakterii wiążące azot atmosferyczny mogą być stosowane w wielu uprawach rolniczych, takich jak zboża, kukurydza, rzepak, słonecznik i sorgo oraz w uprawach warzywniczych, sadowniczych i specjalistycznych. Preparaty te efektywnie dostarczają roślinom azotu na wszystkich etapach ich wzrostu i rozwoju.

Dzięki zastosowaniu bakterii wiążących azot atmosferyczny można dostarczyć roślinom co najmniej 30 kg dodatkowego azotu. W przypadku upraw o dłuższym okresie wegetacji zysk może stanowić nawet od 50 do 100 kg dodatkowego azotu dla roślin. Ważną zaletą tego rodzaju produktów mikrobiologicznych jest możliwość ich wykorzystywania w gospodarstwach ekologicznych.

Jednak aby kolonizacja roślin przebiegła efektywnie nie mogą być one narażone na działanie czynników stresowych, a także powinny znajdować się w fazie intensywnego wzrostu. Preparaty mikrobiologiczne stosowane nalistnie, wnikają do rośliny przez otwarte aparaty szparkowe, a następnie przemieszczają się w pobliże komórek przeprowadzających proces fotosyntezy.

Aplikacja preparatów mikrobiologicznych zawierających szczepy bakterii wiążących azot atmosferyczny umożliwia otrzymanie zadowalającego plonu roślin przy niższym nawożeniu azotowym lub też wpływa na zwiększenie plonu przy pełnej dostępności azotu mineralnego. Największą korzyścią ze stosowania tego typu preparatów jest dostarczenie roślinom dodatkowego bezpłatnego azotu, który jednocześnie jest przyjazny dla środowiska, co może poprawić opłacalność produkcji roślinnej.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.