Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do podnoszonej przez posłów dyskryminacji rolników z uwagi na ich stan cywilny w przyznawaniu pomocy pogodowej.
W interpelacji poselskiej (nr 4495) Fryderyka Sylwestra Kapinosa i Jana Warzechy posłowie podkreślili, że zgodnie z przepisami pomoc finansowa w przypadku utraty płynności finansowej (w związku ze szkodami spowodowanymi zjawiskami pogodowymi) przyznawana jest tylko rodzinom, co skutkuje wykluczeniem samotnych rolników z takiego wsparcia. Ich zdaniem narusza to zasady równości i zakazu dyskryminacji, które są fundamentem demokratycznego państwa prawa.
Posłowie zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniem, czy przewiduje zmiany w rozporządzeniach dotyczących pomocy finansowej dla rolników, aby uwzględnić sytuację osób samotnych, które także doświadczają strat spowodowanych zjawiskami pogodowymi.
Trwają prace nad zmianami w przepisach
W odpowiedzi na interpelację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdziło, że trwają prace legislacyjne zmieniające przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zmiana wskazanego wyżej rozporządzenia ma na celu między innymi wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla rolników, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. niekorzystnych zjawisk pogodowych, np. dużego deszczu i przymrozków.
Kto otrzyma pomoc?
O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni:
1) którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
2) będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do unijnego rozporządzenia 2022/2472;
3) w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Aby ubiegać się o przyznanie pomocy, szkody muszą przekraczać 30% średnią roczną produkcję roślinną.
Rolnik nie otrzyma pomocy do powierzchni, do których otrzymał pomoc na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2024 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (Dz.U. 2024 poz. 1331).
Termin złożenia wniosku
Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Wniosek będzie trzeba złożyć na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej do 15 listopada br.
Do wniosku rolnik będzie musiał dołączyć:
1) kopię protokołu oszacowania szkód, sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, lub
2) kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych.
Ile wyniesie pomoc?
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn, powierzchni uprawy, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu, przymrozków wiosennych i huraganu oraz stawki pomocy, która będzie zróżnicowana w zależności od wysokości szkód i będzie wynosić od 3000 do 1000 zł.
Pomoc zostanie pomniejszona o 50% jeżeli producent rolny nie posiada ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym.
Resort rolnictwa nie widzi dyskryminacji samotnych rolników
Resort rolnictwa stwierdził, że obecnie obowiązujące przepisy oraz wskazana wyżej nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie przewidują udzielania pomocy krajowej dla rodzin rolniczych. Przepisy mówią, że pomoc pogodową otrzymują producenci rolni.