fbpx

Wykaz fungicydów dla terminu T-0 w pszenicę ozimą i jęczmień ozimy

Ochrona jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej przed chorobami jesienią w niektórych przypadkach staje się obligatoryjna. Wskazujmy przykładowe fungicydy we wczesne fazy rozwojowe zbóż do ochrony w terminie T-0.

Stan fitosanitarny zbóż niejednokrotnie wskazuje na konieczność zabiegu ochrony w terminie T-0.  Dotyczy to przede wszystkim jęczmienia ozimego, czy wcześnie sianej pszenicy ozimej.

>>> Wykorzystaj okno pogodowe na zabieg

Nasze aktualne obserwacje potwierdzają, że przykładowo na terenie Wielkopolski na samosiewach pszenicy występuje silnie zarodnikująca sprawcy rdzy brunatnej. Na plantacjach jęczmienia ozimego stwierdzamy na około 5 proc. roślin plamistość siatkową jęczmienia, a na liściach pszenicy widoczne są już pierwsze poduszeczki wskazujące na obecność sprawcy mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Sytuacja ta jest spowodowana zarówno przebiegiem pogody, który sprzyja wzrostowi samosiewów i rozwojowi patogenów. Zwracamy także uwagę na chwasty, które są żywicielami pośrednimi dla sprawców chorób. Przykładowo wczesne fazy rozwojowe sprawcy rdzy brunatnej stwierdziliśmy na farbowniku lekarskim. Stamtąd jest już krótka droga do porażenia pszenicy i pszenżyta przez tego patogena. Wskazuje to na potrzebę wykonania zabiegu w terminie T-0.

Przykładowe fungicydy zarejestrowane w jęczmieniu ozimym we wczesnych fazach rozwojowych (do BBCH 27) 

Przykładowe fungicydy zarejestrowane w pszenicy ozimej we wczesnych fazach rozwojowych (do BBCH 27) 

Fragment artykułu „Zabieg T-0 kiedy wykonać?” autorstwa prof. dr hab. Marka Korbasa i dr inż. Joanny Horoszkiewicz z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu na łamach Wiadomości Rolnicze Polska.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.